Cà da Paes

Buzzi studio d'architettura Roberto Conte
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Aurigeno leży po najmniej nasłonecznionej stronie rzeki przecinającej dolinę Maggia, nad jeziorem Maggiore. Aż do ubiegłego wieku prace budowlane były wymagające i oszczędne, z wykorzystaniem lokalnych materiałów, takich jak kamień i drewno. Aurigeno pozostaje jedną z niewielu wiosek pozornie oszczędzonych od pretensjonalnych małych domów podmiejskich, niezależnie od ich otoczenia.

„Nowy, stary dom”

Projektowanie nowego budynku w tym wciąż jednorodnym otoczeniu jest jak wyobrażanie sobie jednostki wtapiającej się w społeczność. Podobnie należy pomyśleć o małym, prostym i funkcjonalnym domu, podobnym do otaczających we wsi. Przyjęcie pierwotnego ducha i dziedzictwa kulturowego miejsca jest obowiązkiem. Zarówno dla architekta, jak i klienta. Działka jest zamknięta z drugiej strony dwoma wiejskimi zabudowaniami i kamiennymi murami. „Nowy, stary dom” wyrównano do ulicy, ale nie do sąsiedniej stajni, której jest kontynuacją frontu, kończąc wiejską ulicę. Opuszczone wcześniej pole przekształcono w kameralny wiejski ogródek, schowany z dala od przestrzeni publicznej. Działka warzywna i różnorodne rośliny oprócz starego sadu przywróciły ogród do życia.

Surowa elewacja

Inspiracją dla projektu były tradycyjne szopy, które w przeszłości służyły jako domy: drewniana konstrukcja, wysunięty dach i charakterystyczna elewacja z gruntu. Kompozycja, materiały i elewacja zaczerpnięte są z miejscowych konstrukcji kamiennych, z ich nieregularnymi, ale funkcjonalnymi i starannie ukierunkowanymi otworami. Cà da Paes wygląda tak, jakby istniał od zawsze. Konstrukcja jest pokryta wentylowaną elewacją z cementu włóknistego, z surowymi tynkami wapiennymi. Gładkie otynkowane ramy wokół drzwi i okien nadają fasadzie graficzny rytm. Wszystkie powierzchnie wewnętrzne – ściany, podłogi i meble – obłożone są wielosklejkowymi arkuszami jodłowymi. Podobnie kamień dominuje w każdym elemencie architektury zewnętrznej. Płyty granitowe z odzysku, znalezione na terenie i w lokalnych kamieniołomach, zostały wykorzystane do nawierzchni dojazdowej i zewnętrznej. Kamień harmonijnie komponuje się z resztą wioski, łącząc się z murami stajni i ogrodu, nadając posiadłości ponadczasowy charakter.

Przede wszystkim drewno

Niespodzianka pojawia się, gdy odwiedzający otwierają drzwi wejściowe. Wnętrze wykonane z drewna jodłowego, intymne i minimalistyczne. Belka dzieli przestrzeń, porządkując ją na długości i podtrzymując sypialnie, łazienkę oraz podwójną wysokość salonu. Parter – wolny od ścian działowych – oferuje obszerną, płynną przestrzeń, którą tworzy jedynie duża jednostka kuchenno-gabinetowo-biblioteczna, nad którą wznoszą się podwieszane schody. Otwory zaprojektowano tak, aby obramować widoki wewnętrzne i zewnętrzne. Przecinają się i łączą, otwierają małe obszary, tworząc nieoczekiwane połączenia, które wzmacniają poczucie harmonii.

Lokalizacja: Aurigeno, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA