Can Biel

Sau Taller d'Arquitectura Andrés Flajszer
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Projekt miał na celu zachowanie istniejącego budynku Can Biel. Konstrukcji z końca XIX wieku zlokalizowanej w mieście w Cerdanya w pobliżu Pirenejów. Projekt przekształcił budynek w 4 jednostki mieszkalne.

Była to konstrukcja z kamiennych ścian, z bardzo kiepskimi stropami i wysokościami niezgodnymi z przeznaczeniem. Architekci poszerzyli sekcję w poziomie przy zachowaniu istniejącej objętości. Rezultatem jest budynek o długości około 40 metrów i wysokości 2 pięter. Z tej perspektywy interwencja obejmowała konsolidację istniejącej konstrukcji za pomocą nowych płyt i konstrukcji zewnętrznej. Nowe płyty zostały zaprojektowane z mieszaną strukturą drewniano-betonową i zawierają wewnętrzne metalowe wiązania, które łączą dwie podłużne kamienne ściany.

Projekt opiera się na „nagich” materiałach, zasadniczo suchych materiałach budowlanych, z wyjątkiem napraw istniejącego budynku, tynkowania istniejących ścian i ościeży. Cel jest dwojaki: z jednej strony obniżenie kosztów budowy i przeznaczenie środków tylko na to, co niezbędne; z drugiej strony, aby zachować i wzmocnić pamięć historyczną oryginalnego budynku, ponieważ przejście na lekki system pozwala na odczytanie i odróżnienie elementów oryginalnych od tych z interwencji.

Wreszcie, w odniesieniu do przestrzeni wewnętrznych, ponieważ jest to bardzo mała zatoka konstrukcyjna i mając na celu zapewnienie maksymalnej przestronności i poczucia przestrzeni, projekt opiera się na dwóch podstawowych strategiach. Po pierwsze, rozszerzanie i uwalnianie przestrzeni wewnętrznej w sekcji , tworząc podwójne i potrójne spacje. Po drugie, wykorzystując wszystkie istniejące otwory i proponując nowe, strategicznie rozmieszczone względem widoków i słońca. Dzięki tej podwójnej strategii projekt zapewnia wydłużenie perspektyw wizualnych i poszerzenie poczucia przestrzeni wewnętrznej zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Lokalizacja: Cerdaña, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA