Projekt „Casa AF” rozpoczyna się od osobliwości miejsca. Położony między wsią a miastem i wysunięty na północ w kierunku gór przez przylegające grunty rolne. Relacje wizualne z otaczającym kontekstem oraz powiązania między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną są podstawowymi warunkami wstępnymi genezy projektu. Dom składa się z dwóch równoległych brył z dwuspadowym dachem, o tych samych proporcjach i na planie prostokąta.
Pierwszą bryłę budynku zlokalizowano od strony wschodniej. Zawiera wejście, część sypialną oraz pomieszczenia techniczne. Drugi tom, bez wewnętrznych ścianek działowych, mieści część dzienną i charakteryzuje się dużymi oknami oraz oknami wychodzącymi na ogród. Od strony północnej duży ganek kieruje wewnętrzne przestrzenie w kierunku „Piccole Dolomiti”. Tworzy na zewnątrz intymną przestrzeń, chronioną przez drugą symetryczną bryłę, która rozciąga się na północ. Na południu mniejszy ganek przyczynia się do kontroli klimatu, chroniąc przed bezpośrednim światłem w miesiącach letnich. Wejście do domu odbywa się na przecięciu dwóch tomów. Stąd jest dostęp do salonu z jednej strony i do części sypialnej z drugiej, przez korytarz dystrybucyjny, który działa jednocześnie jako filtr i połączenie między wewnętrznym ogrodem a trzema sypialniami. Wyrównanie zewnętrznych drzwi i okien umożliwia ciągłe relacje między wnętrzem a zewnętrzem i generuje sugestywne gry światła, a także zapewnia naturalną wentylację pomieszczeń.
Regularne otwory i „loggia” wejściowa, charakteryzująca się ramami z drewna modrzewiowego, nadają rytm fasadom. Linia cienia towarzyszy i wzmacnia horyzontalność projektu. Wnętrza są białe i ciepłe, charakteryzują się drewnianym stropem. Elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane portale, nadają rytm przestrzeni i przyczyniają się do jej organizacji, współdziałając i integrując się ze stałymi meblami, które uzupełniają projekt.
Lokalizacja: Marano Vicentino, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA