Casa Atelier MZ zajmuje wydłużoną działkę położoną w historycznym centrum miasta. Niegdyś znajdowały się tu przynależności pałacu szlacheckiego przebudowanego w XVI i XVIII wieku.
Dom z historią
Różne przestrzenie znajdowały się wzdłuż ścieżki od głównego budynku do tylnego dostępu. Do końca XVIII wieku drugi mały pałac wyznaczał teren. Stajnie przecinały go poprzecznie, wyznaczając dwór szlachecki z jednej strony i sady z drugiej. Z biegiem czasu przestrzeń znacznie się zmieniła, ponieważ stajnie zburzono. Przy otaczającym murze wzniesiono XX-wieczny budynek, będący kontynuacją starożytnych przynależności. Efektem jest nieprzerwana zabudowana przestrzeń położona na południowym skraju działki. Złożona z niezależnych i autonomicznych części: niedawno odrestaurowanego trzykondygnacyjnego pałacyku, XX-wiecznej dobudówki na dwóch poziomach oraz – pomiędzy nimi – parterowego budynku, którego płaski dach służy jako taras.
Nowoczesna renowacja
Projekt dotyczył lekkiej renowacji małego pałacyku oraz renowacji XX-wiecznej rozbudowy i wszystkich otwartych przestrzeni. Aby przestrzenie mogły wyrazić swoją charakterystyczną tożsamość, wzmocniono znaczące elementy historyczne, w tym otaczający mur, starożytny sad i tereny stajni. Renowacja muru otaczającego obejmowała wykonanie nowego wejścia, naprzeciw istniejącego w pałacu szlacheckim. Wzdłuż tej osi, rozciągniętej między dwoma wejściami, kilka „pomieszczeń na wolnym powietrzu” podąża za sobą w naprzemiennych przestrzeniach obsadzonych roślinami. Jednocześnie wewnętrzna ścieżka styczna do elewacji wychodzącej na ogród rozdziela pomieszczenia domu.
Żywe kolory
Przestrzenie wewnętrzne, które powstały wzdłuż krawędzi działki, odnowiono. Autonomiczne części przestrzeni życiowej tworzą płynną sekwencję, w której życie domowe spotyka się z życiem zawodowym właściciela, projektanta okularów. Część dzienna wije się przez szereg pokoi na przemian z pasmami usług. Pomieszczenia oddzielono przesuwnymi ściankami działowymi. Pomieszczenia są jasne i żywe dzięki dynamicznym efektom, jakie światło generuje poprzez interakcję z różnymi materiałami, takimi jak perforowana i ocynkowana blacha schodów. Umieszczona centralnie pomiędzy salonem, gabinetem i tarasem klatka schodowa jest bohaterem przestrzeni: kolorowe refleksy poruszają się po okrągłym układzie otworów tego wiszącego obiektu.
Ogród przeprojektowano, aby wydobyć nostalgiczny charakter zabytkowego sadu i stajni. Rośliny, wciąż żywe i pełne życia, są typowe dla historycznych ogrodów Padwy. Zostały one przeniesione na wschodni kraniec działki i wkomponowane w nowe okazy jesionu, jesionu, osmantusa i derenia. Teren stajni można rozpoznać po odsłoniętej cegle w posadzce i profilu antycznej elewacji. Cegły ułożone na krawędziach tworzą granice. Odróżnia to obszary odpoczynku od pasm obszarów uprawnych.
Lokalizacja: Padwa, Włochy
Tekst:nowoczesna STODOŁA