Casa BF

EVELYN MÜLLER
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie “Casa BF” został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Daniela Formera. Projekt cechuje szacunek dla otoczenia i naturalnej roślinności, która dominuje na działce położonej tuż przy plaży.

Właściciele zdecydowali się na tego architekta ze względu na jego portfolio, które zawiera projekty łączące mało znane rodzime techniki budowlane z racjonalnymi, prostymi rozwiązaniami. Dom, który stoi w granicach miasta Santo André w południowo-wschodniej Brazylii, ma być z założenia domem rodzinnym dla trzech pokoleń i licznego grona przyjaciół.

Budynek o powierzchni 460 m² miał stać się miejscem, które zapewni nie tylko prywatność właścicielom, ale też zamieni się w razie potrzeby na doskonałą lokalizację do organizacji spotkań w większej grupie. Fromer stworzył więc jeden duży dom, wokół którego powstały jeszcze trzy niezależne konstrukcje oraz miejsce dla pracowników rezydencji.W budynku centralnym wszyscy mogą zjeść wspólny posiłek przy dużym, drewnianym stole. Dom ma też dużą „werandę”, która graniczy z basenem. – „W tym projekcie jest zarówno koegzystencja, jak i prywatność dla rodziny i ich gości” – wyjaśnia architekt.

W nawiązaniu do rodzimej architektury w projekcie dominuje drewno oraz wiele elementów, które sprzyjają dobrej wentylacji wnętrz, minimalizując jednocześnie potrzebę wprowadzania systemów klimatyzacji. Specjalnie skonstruowany dach z drewnianego gontu, który choć jest przewiewny, chroni jednocześnie całość przed deszczem. Architekt zdecydował się na powszechne wykorzystanie drewna pochodzącego z odzysku, które wykorzystano między innymi przy budowie schodów i tarasu. Te elementy, które wykonano z nowego drewna, mają pełną certyfikację w zakresie zgodności z  zasadami zrównoważonego rozwoju i obejmują one zaprojektowane przez architekta duże, rozsuwane drzwi.

Duże przeszklenia sprawiają, że dom wydaje się być całkowicie otwarty, choć w rzeczywistości może być zupełnie zamknięty. Jednak nawet wtedy we wnętrzach dominują idylliczne krajobrazy najbliższej okolicy.

Lokalizacja: Santo André, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA