Casa estudio de madera

Dom Arquitectura Jordi Anguera
Partnerzy

O inspiracji

Wood Studio House znajduje się w rejonie Sant Cugat del Valles. Ma powierzchnię o wielkości 76 m2, która mieści się w całości na jednym poziomie. Architekci starali się wykorzystać możliwości pasywnego ogrzewania słonecznego.

Najdłuższa część budynku ustawiona jest na południe i ma duże okna, które zapewniają mnóstwo światła również w okresach zimowych. Okna służą też jako naturalna wentylacja w lecie. Z dachu i otaczających dom chodników zbierana jest woda deszczowa, która magazynowana jest w 7 dużych zbiornikach ukrytych pod domem. Na dachu znajduje się zestaw paneli słonecznych, które zapewniają energię dla niektórych pomieszczeń.

Konstrukcję domu wykonano z prefabrykowanych materiałów drewnianych, co pomogło przyspieszyć proces budowy. Zespół zdecydował się na elementy prefabrykowane ze względu na ograniczony dostęp do miejsca. Wnętrze budynku wyłożono czerwoną sosną, która miejscami jest częścią konstrukcyjną, a nie tylko czystym wykończeniem. Rozplanowanie parteru skupia się na centralnie umieszczonym kominku na drewno – po jego prawej stronie znajduje się salon, a po lewej przestrzeń do pracy. Schowki i półki pojawiają się w części salonowej, uwalniając resztę domu od ruchomych mebli. Przy salonie znalazło się miejsce na łazienkę, a z gabinetu można wyjść na osłoniętą werandę.

Lokalizacja: Sant Cugat, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA