Casa Linder

BUCHANAN ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Casa Linder to rodzinna rezydencja zaprojektowana przez firmę Buchanan Architecture, znajdująca się w rejonie Dallas w USA. To miejsce inspirowane zamiłowaniem właściciela do odzyskiwania materiałów i dawną architekturą budynków gospodarczych Teksasu. Stanowi ono połączenie prostych form i materiałów stosowanych w starych budynkach wiejskich z współczesnymi trendami architektonicznymi i dbałością o szczegóły. Z czasem budynki zaczną pokrywać się nalotem, wpisując się jeszcze lepiej w otaczający je krajobraz.Zastosowane metody i materiały są proste już  z założenia. Dach i niektóre ściany zewnętrzne są pokryte odzyskanymi panelami z blachy falistej, które z czasem nabiorą jeszcze bardziej rdzawego koloru. Z kolei każda ściana od strony południowej i północnej obita została starymi deskami z odzysku. Wszelkie szczegóły widoczne z zewnętrz są idealnie dopracowane i dopasowane do tego miejsca. Ściana gabionowa zapewnia prywatność w części z basenem zewnętrznym i dopełnia elewację frontową. Wnętrze wykończone jest w sposób spójny, skromny i neutralny.

Cała rezydencja zorganizowana jest jako seria indywidualnych budynków, które połączone są ze sobą korytarzem. Ta długa, wąska konfiguracja przestrzeni pozwala na wyciągnięcie budynku od werandy frontowej do garażu, co stanowi istotne udogodnienie, o które prosili właściciele. Zewnętrzne tarasy są  zintegrowane z całością, oddzielając przestrzenie o różnych funkcjach. Przy wejściu od strony południowej niewielki taras stanowi rodzaj zadaszonej werandy, gdzie można witać gości i cieszyć się sąsiedztwem. To także spełnienie życzenia właścicieli. Drugie patio zewnętrzne oddziela przestrzeń dzienną, jadalnię i kuchnię od miejsca dla dzieci, gabinetu i części użytkowej. To patio służy także jako powiększenie części kuchennej, ponieważ przygotowano tu miejsce do grillowania. Trzecie patio zewnętrzne oddziela poprzednie przestrzenie od sypialni właścicieli i zapewnia prywatną przestrzeń zewnętrzną wypełnioną naturalnym światłem.

‘Casa linder’ to prosty, ale jednocześnie wyjątkowy budynek stworzony jako rodzinna rezydencja o niskich kosztach utrzymania, dużej wydajności energetycznej, trwała i ekologiczna.

Lokalizacja: Dallas, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA