Casa TF

Romero Valente Architects Marcos Zegers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Casa TF to dom jednorodzinny położony w południowym Chile, w regionie Los Lagos, w gminie Puerto Varas. Dom jest zorientowany na północny wschód, zapewniając szeroki widok na wulkan Osorno. Konstrukcja bryły sprawia, że naturalne światło oświetla wnętrze zarówno rano, jak i po południu. Konstrukcja, która łączy w sobie drewniane i stalowe belki, jest zawieszona nad ziemią, aby zintegrować się z naturalnym środowiskiem i zapewnić lepszy widok na otaczający krajobraz. Jako punkt odniesienia dla projektu posłużyły typowe drewniane szopy spotykane na wiejskich terenach regionu.

Konstrukcja Casa TF składa się ze stalowych słupów podtrzymujących dach, a ściany zewnętrzne zbudowano z surowego drewna sosnowego. Wewnątrz drewno zajmuje centralne miejsce i jest stosowane na wszystkich powierzchniach, aby stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Dach dwuspadowy i okap są zaprojektowane tak, aby skutecznie stawić czoła wiatrowi północnemu i zimowym deszczom, a latem wiatrowi południowemu. Wysokość wewnątrz domu sprzyja lepszemu naturalnemu oświetleniu i wentylacji. Ponadto posiada ciągłe okna, które zapewniają oświetlenie boczne z dachu. Jego doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną uzyskuje się dzięki zastosowaniu makulatury celulozowej.

Układ domu, oparty na konstrukcji modułowej, wykorzystuje naturalne światło ze wszystkich stron. Dostęp do domu prowadzi przez zewnętrzne schody, które prowadzą na platformę, z której wchodzi się do parterowej przestrzeni o powierzchni 144,7 metrów kwadratowych. Program Casa TF podzielony jest na trzy strefy: kuchnia, jadalnia i pokój dzienny w jednym obszarze, natomiast sypialnie znajdują się w części bardziej prywatnej.

Lokalizacja: Puerto Varas, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA