Casa Trapézios

Studio KUNZ Ezequiele Panizzi
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Położona w małym miasteczku na południu Brazylii Casa Trapézios otoczona jest idyllicznym krajobrazem. Ten parterowy dom stworzono dla młodego małżeństwa blisko związanego z życiem na wsi.

Formalną istotą domu jest reinterpretacja archetypu dwuspadowego dachu, rozebranego do postaci dwóch zestawionych ze sobą trapezoidalnych odcinków. Jedną z tych części rzucono na prostokąt przedłużony do krawędzi działki. Druga, cofnięta, mieści główne wejście, do którego prowadzi klatka schodowa. Ta konfiguracja ukształtowała wolumetrię. Ukośne kąty trapezowych form nadają fasadzie wizualny dynamizm. Aby zachować układ parterowy, garaż zlokalizowano na tyłach domu, na który można się dostać po gładkiej rampie rozpoczynającej się przy frontowej bramie, ukrytej w drewnianych listwach.

Konfiguracja wewnętrzna rozwija się na dwóch subtelnie od siebie oddzielonych poziomach. Tę różnicę poziomów podkreśla elewacja, która odzwierciedla także funkcjonalny podział przestrzeni wewnętrznych. Wewnątrz przestrzenie są szerokie i płynne, szczególnie w salonie i kuchni. Paletę materiałów łączących drewno, len i cement podkreślają białe ściany i sufit w monolitycznym wykończeniu. Kominek i piec na drewno uzupełniają niezbędną przytulność podczas mroźnej zimy w tym południowym regionie Brazylii.

Lokalizacja: Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA