Cascina

Jonathan Tuckey Design Francesca Iovene
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

W regionie Piemont w północnych Włoszech londyńska firma Jonathan Tuckey Design zakończyła renowację zabytkowego XIX-wiecznego gospodarstwa z kamienia i drewna. Charakterystyczna nieruchomość o nazwie Cascina została rozebrana, aby stworzyć jasny i przytulny dom.

Trzy kamienne bryły

Cascina składa się z trzech kamiennych brył: dwupiętrowego domu wiejskiego, dużej STODOŁY i strychu na siano oraz zamkniętego mostu łączącego na pierwszym piętrze. W wiejskiej posiadłości wcześniej znajdowały się małe okna, co skutkowało bardzo ciemnym wnętrzem i niewielkim powiązaniem z otoczeniem. Aby rozwiązać ten problem, studio zmieniło plan budynku. Przenieśli kuchnię i pomieszczenia socjalne domu na południowy wschód, obszary te cieszą się teraz pięknymi widokami na pagórkowatą okolicę. Kluczowym elementem renowacji było ponowne połączenie obiektu z otoczeniem. Co więcej, głównym założeniem ich briefu było pragnienie klientów, aby cieszyć się spokojną poranną kawą. „Otwierając nowe otwory i powiększając istniejące okna, klienci mogą teraz cieszyć się widokami z wnętrza domu, doceniając delikatnie zmieniające się światło w ciągu dnia” – mówi studio.

Widoki z każdej strony

Mieszkańcy Casciny są witani w domu przez hol wejściowy o czystym, efektownym wystroju. Obrócono istniejącą klatkę schodową o 90 stopni i podniesiono poziom pierwszego piętra, tworząc w ten sposób bardziej spójną przestrzeń o dużych proporcjach. W północnej części obniżonego parteru domu pod oryginalnym ceglanym sufitem znajduje się nowe spa i sauna. Od strony południowej znajduje się wypełniona światłem przestrzeń dzienna, jadalnia i kuchnia. Trzy sypialnie na piętrze z łazienkami oferują widok na południe i wschód. W głównej sypialni na całej długości znajduje się balkon z drewna i stali.

Nowa wydajność

STODOŁA jest obecnie jasnym i przestronnym studiem. Oryginalna konstrukcja dachu z kratownic, pokryta bogatą patyną nabytą przez około 200 lat zapewniania schronienia, wieńczy przestrzeń swoją piętrową elegancją. Umieszczono nowy dach nad oryginalnymi belkami, aby poprawić parametry cieplne Casciny. Gruntowa pompa ciepła, podwójne szyby i ulepszona izolacja na całej powierzchni zwiększają efektywność energetyczną i wydajność budynku.

Lokalizacja: Piemont, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA