Catskills Ski House

Elizabeth Roberts Architects Chris Mottalini
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Brooklyńskie studio Elizabeth Roberts Architects ukończyło cedrowy Ski House w górach Catskills łączący dwie dwuspadowe formy… pod ziemią. Położony na zboczu góry w Windham w stanie Nowy Jork, dom o powierzchni 325 metrów kwadratowych stoi na działce o powierzchni 1,4 akra ze stromym spadkiem. Właśnie na krawędzi wzgórza zlokalizowano dwie bryły łączące się na poziomie podłogi podziemnej.

Ukryte STODOŁY

W 2020 roku pracownia Elizabeth Roberts Architects wykorzystała nachylenie terenu, aby osadzić część planu Ski House i zmaksymalizować widoki na góry. „Pokoje łączące dwa szczyty są schowane pod chodnikiem na poziomie wejściowym” – powiedział studio. „Ta niepozorna przestrzeń od strony podejścia tworzy efekt dwóch odrębnych budynków”. Z zewnątrz dom wydaje się dwoma prostymi dwuspadowymi budynkami owiniętymi pionowym zachodnim czerwonym cedrem, połączonymi chodnikiem w kolorze łupka.

Ograniczona paleta materiałów nawiązuje do lokalnych budynków agrarnych z małymi dziurkowanymi otworami osadzonymi w minimalnych czarnych ramach. Wkraczając do skromnej bryły od strony wzniesienia – przez wyłożony drewnem hol – ciepłe wnętrza otwierają się na panoramiczny widok przez całkowicie przeszklony szczyt. Czarna witryna sklepowa służy jako smukła geometryczna rama dla sięgających od podłogi do sufitu okien, które wprowadzają światło do salonu i kuchni. Z kolei prefabrykowane drewniane kratownice rozciągają sklepiony sufit na poddasze z widokiem na obszary rodzinne.

Detale Ski House

Salon z białymi ścianami, dużym kominkiem, wzorzystym dywanem, szarą sofą i plecionymi taboretami dodaje Ski House ciepła. Biała dębowa podłoga dopełnia wnętrze. Schody z białego dębu schodzą na niższy poziom. Tu w betonowej podstawie, która jest przywiązana do półki skalnej, znajduje się salon, cztery sypialnie i cztery łazienki. Częściowo zanurzony dolny poziom tworzy przytulne, intymne miejsce do spania. Przestrzenie wewnętrzne są przerywane czarnymi akcentami, w tym wyspą kuchenną i kominkiem. Przesuwane szklane drzwi z tyłu domu kierują widok na krajobraz, podobnie jak prosty taras, który otacza róg domu.

Studio wykorzystało solidne zestawy ścian i wysokowydajne systemy budowlane, aby stworzyć wydajny, trwały dom, którego wymaga środowisko. „Nasi klienci prosili o skromny dom, dom, który zdecydowanie nie przypominał schroniska narciarskiego” – powiedział zespół.

Lokalizacja: Windham, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA