Cedrowy Chalet Pic-Bois

Ravi Handa Architect Maxime Brouillet
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁĘ montrealski architekt Ravi Handa zaprojektował tak, aby zmaksymalizować przestrzeń życiową na powierzchni 139 metrów kwadratowych. Główna sypialnia wychodzi na przestrzeń życiową o podwójnej wysokości, dzięki czemu kompaktowy Chalet Pic-Bois wydaje się znacznie większy.

Otwarty i przewiewny Chalet Pic-Bois

Pomimo swojej wielkości, architekt umieścił w domu trzy sypialnie, dwie łazienki… a nawet saunę! Nazwany Chalet Pic-Bois (Woodpecker Cottage) obiekt położony jest w pobliżu jeziora Brome, popularnego miejsca do uprawiania narciarstwa i wędrówek poza Montrealem. Wejście do pokrytej cedrem nowoczesnej STODOŁY znajduje się od strony północnej, gdzie zadaszony portyk chroni szklane drzwi pełnej wysokości.

Na parterze zlokalizowano sypialnię dziecięcą, łazienkę i saunę. Ponadto parter mieści otwartą kuchnię, salon i jadalnię, które otwierają się na patio w południowo-zachodnim rogu budynku. Jednym ze sposobów, w jaki Ravi Handa uczynił wnętrza bardziej przestronnymi, było stworzenie przestrzeni dziennej o podwójnej wysokości otwartej na główną sypialnię. Ta konfiguracja sprawia, że oba pomieszczenia wydają się większe. „Dzięki sklepionym sufitom i wewnętrznej organizacji, która kompresuje niektóre pokoje, aby nadać salonowi większą otwartość, Chalet Pic-Bois sprzyja otwartemu i przewiewnemu wyrazowi” – powiedział architekt. Sklepione sufity nadają domowi katedralny charakter.

Detale

Paleta wnętrz obejmuje drewno, neutralne i czarne odcienie. Prosta paleta odcieni jasnego drewna i monochromatyczne akcenty dopełniają projekt, tworząc spokojną atmosferę w tym odosobnionym miejscu. „Deski topolowe pokrywające strop katedry są widoczne w każdym pomieszczeniu na piętrze” – powiedział Handa. „Stwarza to związek między pokojami, jednocześnie sprawiając, że wydają się większe”. W salonie przeszklony narożnik tworzy ciągłość między wnętrzem a zewnętrzem. Przeszklenia oferują obramowane widoki na czerwone klony i drżące osiki otaczające dom.

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lokalizacja: Brome Lake, Quebec, Kanada