Ceglana STODOŁA w Łańcucie

MEEKO Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany budynek mieszkalny jednorodzinny, o charakterystycznej formie nowoczesnej STODOŁY, znajduje się w starej części miasta Łańcuta na Podkarpaciu. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa oraz odniesienie do architektury regionalnej zabudowy rustykalnej. Na ukształtowanie zabudowy znaczny wpływ miało ukształtowanie terenu, gdzie zróżnicowanie wysokości między działką a drogą publiczną wynosi ok 3,5 m. 

Na formę Ceglanej STODOŁY składa się klasyczna bryła STODOŁY przenikająca się z prostopadłościenną bryłą parterowego pawilonu. Dom jest budynkiem dwukondygnacyjnym, gdzie w części od strony wjazdu jest zlokalizowany garaż z pomieszczeniami technicznymi. Wysokość do kalenicy wynosi ok. 10 m w najwyższym miejscu, dach główny to symetryczny dach spadzisty dwuspadowy, o kącie nachylenia 40°, natomiast wystające skrzydła budynku od południa i wschodu – mieszczące wejście główne, salon z jadalnią oraz skrzydło z sypialniami mieszkańców, posiadają dach płaski. 

Od strony południowej znajduje się część dzienna domu składająca się z kuchni, jadalni oraz salonu. Cześć ta powiększona jest o obszerny, utwardzony taras zadaszony przez wspornikowo nadwieszony dach bryły parterowej. Część dzienna dzięki swoim dużym przeszkleniom otwiera się na otaczającą zieleń w ogrodzie.

Dla podkreślenia charakteru domu dach STODOŁY wykończony jest kaflami dachówkowo-elewacyjnymi Milke Roofo. Ściany tej części zostały wykończone również kaflami elewacyjnymi Milke Semiroofo, w kolorze naturalnym ceglanym, dla spotęgowania wrażania ceglanej bryły STODOŁY. Pozostała część domu, niczym tło, jest wykończona w tynku silikonowym w kolorze jasnej i ciemnej szarości. Stolarka okienna i drzwiowa utrzymana jest w kolorze ciemnografitowym.

Charakterystycznymi elementami tego projektu jest rozwiązanie przestrzenne dostępu do domu poprzez mały dziedziniec formowany poprzez żelbetowe mury oporowe. Plac jest wymknięty od drogi publicznej, dedykowany dla mieszkańców. Z niego prowadzą betonowe schody terenowe z oryginalną stalową balustradą zabezpieczającą przed upadkiem. Wejście główne jest zaakcentowane delikatnym grafitowym stalowym daszkiem oraz wykończeniem części ściany blachą w kolorze ślusarki. 

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Anna Masłyk, Damian Maj
Lokalizacja: Łańcut, PL
Powierzchnia: 245 m2
Działka: 1 171,0 m2
Projekt: 2022
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

Więcej ciekawych projektów od MEEKO Architekci znajdziecie w zakładce na naszej stronie, a także śledząc ich codzienność w mediach społecznościowych – na Facebooku oraz Instagramie.