CG House

Pedro Henrique Arquiteto Ivo Tavares Studio
Partnerzy

O inspiracji

Na zachodnim wybrzeżu Algarve w Portugalii stoi CG House. To dom, który unosi się nad ulicą, otwierając się na ciągnące się za nim pola. Miejsce to definiują duże drzewa oraz wciąż zmieniająca się paleta barw.

Projekt „CG House” został stworzony przez firmę Pedro Henrique Arquiteto. Ma powierzchnię blisko 420 metrów kwadratowych. To zestaw różnych konstrukcji, które zorganizowano tak, by wychodziły w różnych kierunkach – w poszukiwaniu najlepszych relacji między sobą oraz swym otoczeniem. Cały dom ma jednak wyraźnie zdefiniowany charakter i archetyp. Poszczególne jego elementy dzielą przestrzeń na wspólną i prywatną, oddzielając sypialnie od kuchni i salonów. Kontrast, który architekci stworzyli między surową, betonową fasadą a wnętrzem domu wywołuje wrażenie wyraźnej intymności, kiedy przebywa się w środku przytulnych i jasnych pomieszczeń. nowoczesna STODOŁA łączy się z otaczającą go przyrodą dzięki różnym patiom, świetlikom i schodom.

Przestrzeń wspólna domu wychodzi na zewnątrz oraz na poziom wyższy budynku. Tworzy to różnorodność przestrzeni dziennych oraz umożliwia bliskość domownikom w różnych miejscach. Z drugiej jednak strony, część prywatna ukrywa osłoniętą przestrzeń zewnętrzną, która zapewnia prywatność także na świeżym powietrzu. Jednocześnie zalewa wnętrze naturalnym światłem.
Architekci wykorzystali prostotę otoczenia przenosząc ją na projekt, dzięki czemu jeszcze bardziej wzmocnili więzy budynku i samych mieszkańców z otaczającą ich przyrodą.

Lokalizacja: Algarve, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA