Lokalność Chajá House

TATÚ Arquitectura Marcos Guiponi
Partnerzy

O inspiracji

Chajá House znajduje się w pobliżu Laguna del Sauce w Maldonado. Poprzedni opuszczony budynek służył do przechowywania paszy i narzędzi polowych. Obiekt wykonano w technologii tradycyjnej i choć był nieużytkowany, to duża część jego konstrukcji zachowała się w dobrym stanie. Klient, który mieszkał we Francji, wezwał architektów z grupy TATÚ Arquitectura do przeprowadzenia interwencji, która przekształciłaby tę konstrukcję w jego drugą rezydencję, z której korzystałby w chwilach, gdy odwiedzał Urugwaj.

Ocalenie tożsamości Chajá House

Zlecenie polegało na przekształceniu Chajá House w azyl domowy bez zwiększania jego kubatury i modyfikacji głównej konstrukcji. Jednocześnie musiał umożliwiać niewyraźne korzystanie z niego podczas krótkich lub długich pobytów, co oznaczało programową rozbudowę, która mogłaby zagwarantować możliwość zamieszkania, jakiej chcieli właściciele. Postanowiono zachować kształt i układ dachu, aby ocalić pewną tożsamość obecną w krajobrazie. Z kolei wychodząc naprzeciw wymogom programowym zaproponowano wykonanie lekkiej i łatwej w montażu drewnianej membrany zewnętrznej, która zakryłaby dawne byty i wzbogaciła użytkowanie o nowe programy aneksów zlokalizowane w przestrzeniach międzywęzłowych między nową a starą konstrukcją. Z tych programowych aneksów uwolniono przestrzeń wewnętrzną, zyskując wrażenie większej przestronności z czystymi i pełnymi powierzchniami.

Rozkład wnętrza jest wyartykułowany z wyposażonej ściany zawierającej kuchnię, spiżarnię i biurko, co zapewniło wnętrzu elastyczność. Na antresoli nad jadalnią zlokalizowano część wypoczynkową z miejscem na łóżko i garderobę. Ostatecznie zdecydowano, że dostęp do części usługowej będzie na zewnątrz, próbując nadać wartość wiejskiej tożsamości Urugwaju poprzez uratowanie w tym współczesnym dziele starego typowego funkcjonowania wiejskich domów w kraju.

Chircal – lokalna roślinność

Klient, który jest projektantem krajobrazu, miał silną wizję połączenia Chajá House z otaczającym go terenem. Projekt opiera się na minimalnej ingerencji, zachowując lokalną roślinność zwaną „Chircal”, często nazywaną również brudnym polem. Ten rodzaj roślinności jest zwykle usuwany lub przekształcany w tereny produkcyjne, jednak w tym projekcie „Chircal” jest elementem dominującym. Seria krętych ścieżek inspirowanych śladami zwierząt zapewnia strukturę i kontrast, aby nadać czytelność edytowanemu krajobrazowi. Jest wiele ekologicznych, ozdobnych i łatwych w utrzymaniu zalet tego podejścia i jest to świetny sposób na ponowne docenienie tożsamości i charakteru lokalnego krajobrazu.

Lokalizacja: Maldonado, Urugwaj
Tekst: nowoczesna STODOŁA