Chalet Anzere

SeARCH Ossip van Duivenbode
Partnerzy

O inspiracji

Holenderski klient firmy SeARCH, który jest przedsiębiorcą, wielbicielem gry na pianinie i kierowcą wyścigowym, nie był zadowolony z projektu chaty, który kupił wraz z działką budowlaną położoną w szwajcarskiej miejscowości Anzere. Poprosił więc o radę i naniesienie zmian.

Architekci firmy SeARCH zaprojektowali więc dom, który będzie bardziej kompaktowy i lepiej dostosowany do lokalizacji (strome zbocze górskie). Tradycyjna chata pasterska, zwana „chahtelet”, to solidny, drewniany dom na kamiennych fundamentach z dwuspadowym dachem. W Alpach Szwajcarskich takie chaty powoli zmieniały swój charakter, stając się ostatecznie luksusowym domem górskim. Znacznie powiększył jednak swe rozmiary, aby zapewnić nocleg właścicielom lub ewentualnym turystom. Najpiękniejsze, historyczne już przykłady takich domów można wciąż znaleźć w Alpach i zwykle wykorzystywane są one tylko w lecie. Są też na tyle duże, że mogą zmieścić jednocześnie kilka rodzin.

Ta nowoczesna STODOŁA ma również sporą powierzchnię (500 m2), a jej inspiracją był imponujący „Grand Chalet Balthus”, znajdujący się w Rossiniere w Szwajcarii.

Garaż w nowym projekcie przeniesiono z części tylnej domu, gdzie był problem z dojazdem do położonej niżej drogi. Dzięki wydrążeniu korytarza dla windy w skale, z garażu jest dostęp do wszystkich trzech poziomów domu. Na dole znajduje się domek dla gości. Część środkowa to główna przestrzeń dzienna, a na samej górze znalazły się pomieszczenia prywatne. Wszystkie poziomy mają wyjście na spore tarasy o szerokości 3 m, połączone schodami. Z tarasów można podziwiać imponujące widoki na masyw Dent Blanche ze szczytami przekraczającymi 4000 m n.p.m. – Matterhorn, Dent Blanche, Dufourspitze i Weisshorn.

Lokalizacja: Anzere, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA