Chalet

Birdseye Michael Moran
Partnerzy

O inspiracji

Chalet to odnowiony dom wakacyjny położony na zboczu góry Stratton w stanie Vermont. Ten zniszczony dom z lat 60. XX w., niezamieszkany i porośnięty pleśnią, został rozebrany aż do fundamentów i konstrukcji pierwszego piętra, a następnie rozbudowany w taki sposób, aby całkowicie dopasować go do podmokłego terenu, na którym się znajduje.

Inspiracją dla projektu domu Chalet były kultowe domy narciarskie z połowy XX wieku, które charakteryzują się dużymi przeszkleniami po stronie zbocza, dwuspadowymi dachami, drewnianymi bocznicami oraz niższymi poziomami, z których można wyjść bezpośrednio na zewnątrz.

Szczyty, połączonych ze sobą dwóch nowoczesnych STODÓŁ, obłożono naturalnym drewnem oraz połączono prostopadłą, modulowaną współczesną czarną listwą. Okładzina z daglezji, zastosowana jako osłona przeciwdeszczowa z motywem jodełki, przypomina wzory drewnianych detali architektury z połowy stulecia i jest ukłonem w stronę wzoru bocznicy oryginalnej konstrukcji.

Ciepłe wnętrze domu podkreślają podłogi, ściany oraz sufity z białego dębu. Drzwi wewnętrzne, a także wszystkie meble, wykonane zostały na zamówienie przez lokalnych rzemieślników, którzy do produkcji wykorzystali lokalne drewno z New Hampshire.

Najważniejszymi czynnikami przy realizacji projektu są wrażliwość ekologiczna i integracja miejsca z jego otoczeniem. Dom zaprojektowano tak, aby wizualnie komponował się z wysokogórskim krajobrazem ośrodka narciarskiego. Jego otoczenie wypełniają tylko rodzime rośliny, niewymagające wtórnego podlewania. Wykorzystano także istniejące fundamenty betonowe i istniejącą już infrastrukturę, dzięki czemu zminimalizowano zużycie materiałów oraz zmniejszono ślad węglowy.

Gdyby dom Chalet był dodatkowo wyposażony w system Smart Home Grenton, oferowałby zaawansowane zarządzanie klimatem, co gwarantowałoby nie tylko optymalną wentylację, ale i świeżość powietrza, znacząco podnosząc komfort życia w harmonii z naturą.

Lokalizacja: VermontUSA

 

Architekt

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU

Grenton Smart Home