Chata Klínec

Archicraft Petr Polák
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Wiosną 2020 do czeskiej pracowni zgłosiła się para z wizją skromnego domu, który zapewni im spokojny wypoczynek na łonie natury, ucieczkę od codziennego zgiełku miasta. Teren, który wybrali pod swój domek ma niepowtarzalny klimat.

Lokalne przepisy określały maksymalną powierzchnię i wysokość budynku, ograniczając wymagania klienta. Archetypowa forma kabiny została wybrana z uwzględnieniem środowiska. W okolicy znajdują się piękne wysokie drzewa iglaste, które zafascynowały architektów i których wzór znajduje odzwierciedlenie w elewacji. Zbudowany jest z ciemnego gontu aluminiowego i swoim kształtem przypomina szyszkę. Aluminiowa powierzchnia elewacji gwarantuje łatwość konserwacji i trwałość oraz spełnia podstawowe wymagania praktyczności. Przynależność do natury wspierają szklane powierzchnie przesuwne, które łączą część dzienną wnętrza z otoczeniem, a także wspaniale powiększają poczucie przestrzeni wewnątrz domku. Duże okna zapewniają nie tylko piękny widok, ale także mnóstwo światła dla inwestorki, która lubi malować w swoim domku.

Domek to synergia współczesnego designu, szacunku dla natury i praktycznego wykorzystania przestrzeni. Nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć przestrzeń komfortu, relaksu i twórczości artystycznej. Pierwotna pobliska chata, mimo swoich miniaturowych rozmiarów, była miejscem, w którym właściciele czuli się usatysfakcjonowani. Dlatego projektując nowy domek, właściciele od początku mieli zaufanie do małej przestrzeni, która była przyjazna i przytulna.

Lokalizacja: Klínec, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf