Chata Laksvatn

Hamran/Johansen Arkitekter Ivan Brodey
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesny dom w górach stoi przy krawędzi Półwyspu Lyngen w Troms w północnej części Norwegii, zdominowanego przez ostry alpejski krajobraz. Okolica porośnięta jest gęstym lasem, ale jej topografia pozwala na podziwianie zapierających dech w piersiach widoków praktycznie z każdej strony. Założeniem było stworzenie odosobnionego miejsca dla dużej rodziny, która potrzebuje 9 łóżek, ale gospodaruje skromnym budżetem. Już na początku projektu zdecydowano o ograniczeniu powierzchni użytkowej do 50m2, ponieważ większe budynki mają większe wymagania techniczne zgodnie z norweskim prawem budowlanym.

Rozwiązaniem było wykorzystanie przestrzeni pod dachem dwuspadowym, która ze względu na niską wysokość nie zalicza się do powierzchni użytkowej. Te przestrzenie są jednak dobre na wykorzystanie do organizacji miejsca do spania. Na górnej przestrzeni zmieściły się dwa podwójne łóżka i trzy pojedyncze, choć powierzchnia liczy tam zaledwie 14 m2. Dodatkowe łóżko dla dwóch osób znajduje się w sypialni na parterze.

Dach dwuspadowy nadaje budynkowi pion, który pasuje również do otaczającego krajobrazu. Niższe piętro wykonano z betonu wylewanego na miejscu, tworząc stopień pasujący do terenu, oraz podkreśla wertykalność między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Przestrzeń salonu i jadalni oddzielono dwustronnym kominkiem oraz półką, która służy także jako ława przy stole. Wokół całego budynku ciągnie się rząd okien, tworząc ramę dla widoków górskich we wszystkich kierunkach. Okna w górnej części sięgają sufitu, podczas gdy część dolna jest bardziej zróżnicowana zgodnie z funkcjami i konkretną aranżacją pomieszczeń.

We wnętrzu wyeksponowano wszystkie słupy ścienne, a okna zamontowano bezpośrednio na nich. Szczegóły ograniczono do minimum, aby wymazać granice pomiędzy wnętrzem i krajobrazem. Wszystkie ściany wewnętrzne obito panelami sosnowymi. Ściany zewnętrzne wykończono bardzo dużymi płytami drewna laminowanego zabezpieczonymi naturalną smołą drzewną. Zarówno drewno zewnętrzne, jak i wewnętrzne zmieni swój kolor i charakter z upływem czasu i pod wpływem działania promieni słonecznych.

Lokalizacja: Tromso, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA