Christchurch House

Case Ornsby Design Stephen Goodenough
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nieruchomość kupili nowi właściciele, którzy postanowili zacząć budowę od nowa. O pomoc w opracowaniu projektu poprosili architektów z firmy Case Ornsby Design Pty Ltd.

Analizując historię miasta Christchurch, odkryto, że jest ona mocno zakorzeniona w rolnictwie. Postanowiono zatem zaprojektować miejską wersję typowego angielskiego domu z dwuspadowym dachem, jaki kojarzymy z zabudowaniami rolniczymi. Dom składa się z czterech połączonych ze sobą budynków, które tworzą serię przestrzeni z dziedzińcami pomiędzy poszczególnymi budynkami. Każdy z tych czterech „pawilonów” łączy się z kolejnym budynkiem przeszklonym przejściem o płaskim dachu. Miejsca te są pełne światła i otwarte na widoki.

Zastosowane materiały musiały być lekkie, by nie stwarzały poważnego zagrożenia na wypadek wystąpienia kolejnego trzęsienia ziemi. Z zewnątrz dom obito deską cedrową, którą pozostawiono w stanie naturalnym, by zmieniała się wraz z upływem czasu. W niektórych miejscach deskę ułożono poziomo, by podkreślić konkretne elementy, jak np. drzwi. Także wewnątrz w częściach przejściowych pojawia się ta sama deska w ułożeniu pionowym, co ma stanowić nawiązanie do elewacji zewnętrznej.

Lokalizacja: Christchurch, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA