Church Hill Barn

David Nossiter Architects Steve Lancefield
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Dawna STODOŁA na planie krzyża z ceglanymi ścianami i wysokim drewnianym sufitem została pierwotnie zaprojektowana przez pioniera eksperymentalnych metod rolnictwa, aby zapewnić schronienie dla szeregu prac rolniczych pod jednym dachem.

Klienci kupili budynki w opłakanym stanie. Na czas budowy postanowili zamieszkać w przyczepie kempingowej na miejscu. Ważną część remontu stanowiła renowacja dachu. Aby umożliwić oglądanie istniejącej konstrukcji od wewnątrz, zachowując jednocześnie zgodność z nowoczesnymi standardami właściwości cieplnych, dach jest „konstrukcją ciepłą”. Oznacza to, że cała izolacja znajduje się na zewnątrz dachu.

Łupki dachowe i materiały drewniane uratowano z innych obiektów rolniczych na tym terenie. Ściany zewnętrzne ocieplono owczą wełną i obłożono drewnem modrzewiowym, które pozostawiono do naturalnego starzenia. Duże, wykonane na zamówienie, przeszklone drzwi przesuwne wypełniają czterospadowe werandy, umożliwiając widok z dziedzińca na otwarte pola. Dwa świetliki dachowe o powierzchni trzech metrów kwadratowych wpuszczają światło dzienne głęboko do wnętrza przestrzeni centralnych. Ogrzewanie podłogowe zasilane jest z kotła na biomasę, wspomaganego przez wentylację mechaniczną i system odzysku ciepła.

Polerowana posadzka betonowa przepływa przez całą powierzchnię. Już na etapie projektowania zdecydowano, że przestrzenie będą miały jak najbardziej otwarty plan. Tam, gdzie to konieczne, przegrody i ekrany projektuje się jako meble przeskalowane. Wolnostojące i wykonane z arkuszy sklejki brzozowej pomagają uporządkować przestrzeń, zapewniając prywatność łazienek i miejsc do spania.

Lokalizacja: Suffolk, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA