Ciemna odsłona domu w Górach Sowich

TRZY.BE Architekci

Partnerzy

O inspiracji

Wykonanie projektu domu w Górach Sowich było dla TRZY.BE Architekci dużą przygodą.

„Sami, odkąd pamiętamy jesteśmy miłośnikami górskich wycieczek oraz narciarstwa i to właśnie góry są pierwszą myślą gdy myślimy „wakacje”. Dlatego kwestie problemów z którymi ma się zmierzyć budynek oraz jego użytkownik w klimacie górskim nie były dla nas obce. Naszym zadaniem było zaprojektowanie obiektu, który w pierwszej kolejności ma się stać miejscem weekendowego lub wakacyjnego wypoczynku dla całej rodziny. Dzieci inwestorów sami już są dorosłymi ludźmi zakładającymi swoje rodziny”.

Dom miał być też tak pomyślany by w przyszłości mógł pełnić rolę domu stałego, gdy Inwestorzy uznają, że to czas na zakończenie wyzwań zawodowych i skupienie się na aktywności wśród pięknej przyrody.

Czynnikiem, który miał duży wpływ na ukształtowanie budynku jest działka, która jest bardzo stroma. Teren nie jest zbyt rozległy a jednak pomiędzy najwyższym a najniższym punktem jest 14m różnicy. Dodatkowo wjazd na działkę przewidziano w części, którą położono najwyżej. Zdecydowano się na ten krok by wszyscy mieszkańcy mogli przez większość czasu cieszyć się przestrzenią wysokich wnętrz oraz pięknym widokiem na góry. TRZY.BE Architekci podjeli decyzję, że rozległa część dzienna z przylegającym tarasem oraz jedną sypialnią zlokalizują na piętrze. Pozostałe 3 sypialnie, łazienki, garaż dwustanowiskowy oraz część techniczną zlokalizowano na parterze. Ukształtowanie terenu sprawiło jednak, że to właśnie piętro z salonem jest tą kondygnacją, na którą możemy się dostać bezpośrednio po zaparkowaniu samochodów pod wiatą. Połączono ją zadaszonym mostkiem z główną bryłą domu. Takie rozwiązanie pozwoli gościom pomimo kapryśnej górskiej pogody przyjechać do miejsca schronienia i suchą nogą przejść do domu by rozgrzać się ciepłą herbatą.

TRZY.BE Architekci bardzo zależałoby nowoczesna STODOŁA nie wyróżniała się z otoczenia, stąd zastosowanie na elewacji naturalnych materiałów jak kamień oraz deski modrzewiowe. Takie materiały będą się bardzo szlachetnie starzeć wraz z upływem czasu co będzie nadawało budynkowi charakteru. Na czas nieobecności inwestorów budynek będzie się zamykał przy pomocy automatycznych okiennic. Okiennice na piętrze pokryto takim samym materiałem jak ściany co sprawi, że okna praktycznie znikną. Okiennice na parterze będą pokryte blachą perforowaną w kolorze czarnym.

Lokalizacja: Góry Sowie, dolnośląskie, Polska