Cotfield House

Gibbons Architects Ian Poole Jason Mann
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wymagający projekt wiejskiego domu w Manawatū wymagał wyjątkowej dbałości o szczegóły i subtelnych sztuczek architektonicznych, aby stworzyć idealną równowagę między tradycją a współczesnością. Tuż za Feilding, na malowniczych zielonych równinach, leży płaskie gospodarstwo o powierzchni 170 hektarów z widokiem na północ w kierunku Płaskowyżu Centralnego i na południe do wyspy Kapiti. To idylliczne miejsce dla Cotfield House, rodzinnego gospodarstwa zbudowanego dla małżeństwa rolników i ich dalszej rodziny.

Para była wieloletnimi klientami Iana Poole’a, architekta mieszkającego w Sydney, a dyskusje na temat stworzenia rodzinnego domu na ziemi klienta zaowocowały początkowymi planami, które nie doszły do skutku. Minęły lata, ale Ian nie zapomniał o parze i w 2018 roku niespodziewanie skontaktował się z nimi z zupełnie świeżym pomysłem na dom wiejski ze szczytem w tradycyjnym stylu, z naciskiem na subtelne i spokojne współczesne detale. Para natychmiast wyraziła zgodę, a Ian skontaktował się ze swoją byłą pracownicą, architektką Sarah Gibbons z Gibbons Architects, biura z siedzibą w New Plymouth, w celu realizacji rozległego projektu o powierzchni 400 metrów kwadratowych. „Ian przygotował oryginalne projekty koncepcyjne, a następnie udzielał wskazówek podczas całego projektu. Wykorzystaliśmy całą naszą lokalną wiedzę, wzięliśmy szkic Iana i wprowadziliśmy go w życie, a następnie zajęliśmy się wszystkimi technicznymi aspektami, opracowując z nim projekt – był to naprawdę wspólny proces” – mówi Sarah.

Mini wioska Cotfield

Miejsce domu zostało wybrane ze względu na jego lekko wzniesione położenie z widokiem na gospodarstwo, co zostało dodatkowo podkreślone przez projekt Cotfield House. Forma domu nawiązuje do architektonicznego języka wiejskich budynków gospodarczych i przedstawia się jako skupisko form szczytowych, tworząc mini wioskę w sercu gospodarstwa. W centrum tego skupiska form znajduje się osłonięty dziedziniec, oferujący przestrzeń na świeżym powietrzu i wytchnienie od silnych zachodnich wiatrów, które regularnie wieją nad równiną.

Z zewnątrz Cotfield House pokryto gładką, otynkowaną okładziną, która została zaprojektowana tak, aby wcinać się i wgłębiać wokół wielu okien, tak aby nie wyglądały one po prostu jak wycięte w formie otwory. Blacha pokrywająca dach dopełnia wizualnych wrażeń spójności. Cedrowa osłona przeciwdeszczowa otacza szereg „pudełek”, które wyglądają jak elementy wypchnięte z form szczytowych, i ten sam format jest przedstawiony w wejściu, z dwiema formami skrzynkowymi, które tworzą wejście i przenikają aż do przestrzeni foyer, przenosząc poziomą okładzinę cedrową od zewnątrz do wewnątrz. „Jedną z naprawdę pięknych rzeczy w tym domu jest subtelność i szczegółowość. Ponieważ jest tak szczegółowo wykonany i wykonany przez konstruktora, prawdopodobnie nie zauważysz tego na pierwszy rzut oka, ale kiedy tam jesteś, podświadomie te detale robią wrażenie i jest to naprawdę, naprawdę piękne”.

Ogrom przestrzeni

Pracując nad projektami na obszarach wiejskich, niektórym architektom trudno jest ustalić proporcje budynku w obliczu ogromu dostępnej przestrzeni, ale Sarah twierdzi, że praca Iana w Sydney, z dużymi domami na rozległych powierzchniach, oznacza, że ma on doskonałe zrozumienie, jak aranżować przestrzenie, aby nie kolidowały ze sobą. „Ma tę umiejętność naprawdę dobrego kontrolowania proporcji, dzięki czemu wszystko wydaje się właściwe, gdy jesteś w środku, a nie przytłoczony ogromem tych przestrzeni”. Jest to widoczne we wnętrzu domu, w którym zastosowano sprytne rozwiązania architektoniczne, takie jak wolnostojąca ściana w wejściu, która służy jako ściana dla dzieł sztuki w części dziennej.

Układ domu zmniejsza również wpływ jego powierzchni, oddzielając część dzienną od skrzydła głównego i skrzydła sypialni dla gości, nie tracąc przy tym przestrzeni na korytarze lub korytarze. Materialność wnętrza podkreśla każdą z tych przestrzeni wyrafinowaną estetyką nawiązującą do farmy.

Odkąd dom został ukończony w 2020 roku, klienci przenieśli się do swoich gospodarstw i wielokrotnie gościli architektów. Cotfield House to wyrafinowany projekt z wykonany z prostą, z odsłoniętymi krokwiami i słupami osadzonymi na betonowych cokołach.

Lokalizacja: Feilding, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA