Cottage Restoration

WT Architecture Studio Contini
Partnerzy

O inspiracji

Dom ten znajduje się w Tufi d’Agna, małej osadzie w pobliżu górskiego miasteczka Corniglio we włoskich Apeninach.Niedawno rejon ten został uznany przez UNESCO za rezerwat MAB (Man and the Biosphere Programme – Program Człowiek i biosfera).

Niewielki budynek rolniczy, który kiedyś służył za schronienie dla pasterzy i zwierząt, został przekształcony w nowoczesną kryjówkę o funkcjach mieszkalnych. Ze względu na swą odległą lokalizację i trudności w dotarciu na miejsce, używany jest sporadycznie i głównie w okresie letnim.

Te okoliczności oraz dostępność wody sprawiły, że można było zachować oryginalny charakter budynku, zanim uległ on całkowitemu zniszczeniu, tworząc w pełni samowystarczalny budynek mieszkalny. Najbardziej zniszczone były części drewniane starego schronienia i to one wymagały sporo pracy i wysiłku, by nowe elementy miały stary wygląd, zachowując prostą konstrukcję, typową dla budownictwa wiejskiego pośród górskich łąk tego regionu. Aby projekt był świadectwem swoich czasów, odrestaurowano kamienne ściany, dodatkowo je wzmacniając bez stosowania dodatkowego ocieplenia.

Budynek jest w 100% niezależny, jeśli chodzi o energię. Drewniane „portico” przykrywa bowiem system fotowoltaiczny składający się z 12 paneli o mocy  290W, które podłączone są do 8 specjalnych akumulatorów o mocy 3kW każdy.

Produkowany prąd wykorzystywany jest jako oświetlenie, a także do płyt indukcyjnych i ogrzewania, które uzupełnia jeszcze piecyk na drewno o mocy 6,5 kW. Wodę w budynku zapewnia płynący w pobliżu strumień, a problem kanalizacji rozwiązano stosując system tzw. fito-oczyszczania.

Lokalizacja: Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA