Country Estate

Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja Wiley w New Canaan w stanie Connecticut, zaprojektowana przez Philipa Johnsona w latach 1952–53, została kupiona z zamiarem odnowienia całej posiadłości i dodania nowego domku z basenem, prywatnej galerii i garażu. Architekt podkreślał znaczenie uszanowania integralności całej nieruchomości  poprzez staranne zaprojektowanie nowych budowli tak, by uzupełniały one istniejący tu wcześniej dom.Betonowa konstrukcja z basenem oraz garaż zostały zminimalizowane poprzez ukrycie ich częściowo w zboczu. Wszystkie materiały wykorzystane do stworzenia nowych przestrzeni i odnowienia starych elementów zostały starannie przeanalizowane i dobrane tak, by harmonizowały z całym projektem.

Minimalistyczna galeria sztuki powstała na fundamentach pochodzącej z XIX wieku STODOŁY. Jej projekt ma tradycyjny, dwuspadowy dach. Jednostajna masa galerii w czarnym kolorze tworzy współczesne tło dla domu stworzonego przez Johnsona. Wnętrze jest jasne, proste i czyste w swej formie, dzięki czemu nie dominuje nad umieszczoną tam sztuką. Całe oświetlenie zostało dobrane tak, by jak najlepiej podkreślać wystawione tu dzieła.

Dużym wyzwaniem dla projektantów była lokalizacja nowego domku z basenem. Proces ten wymagał analizy stworzonych tu wcześniej relacji między dawną stodołą, basenem, krajobrazem i głównym domem. Zrównany z ziemią basen i pobliska część domu zostały dopasowane do istniejącego tu wcześniej muru oporowego. Wysokość powstałego obok budynku oraz garażu została dopasowana do fundamentów dawnej stodoły.

Roger Ferris jest założycielem firmy Roger Ferris + Partners i odpowiada za zarządzanie projektami tej firmy. Zespół pod jego przewodnictwem otrzymał wiele nagród za swoje prace wykonywane dla klientów indywidualnych, komercyjnych i instytucjonalnych. Ferris jest absolwentem School of Design na Uniwersytecie Harvard. Jest też aktywnym członkiem takich instytucji jak: American Institute of Architects, Royal Institute of British Architects, czy National Council of Architectural Registration Boards. Wielokrotnie pojawiał się na różnych uroczystościach jako mówca i juror.

Lokalizacja: Connecticut, USA

Tekst: nowoczesna STODOŁA