Country Garden House

Olson Kundig JEREMY BITTERMANN
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Country Garden House” powstawał w harmonii z bogatą przyrodą rosnącą na działce.

nowoczesna STODOŁA powstała z myślą o profesjonalnym ogrodniku, więc wykorzystano każdą okazję, by wprowadzić do wnętrza widoki otaczających dom ogrodów i rozciągającego się za nimi krajobrazu falujących wzgórz. Jednocześnie w domu musiała powstać ciepła i przytulna przestrzeń dla wielopokoleniowej rodziny. Inspiracją dla formy obitego drewnem domu w stylu nowoczesnej STODOŁY były konstrukcje rolnicze oraz cieplarnie z przeszkleniami i dwuspadowymi dachami, których pełno w okolicy amerykańskiego Portland. Na każdym końcu domu umieszczono więc wysokie okna, które zalewają wnętrze naturalnym światłem, łącząc je jednocześnie z zielonym otoczeniem.

Ogrody otaczające dom zaprojektowano przy współpracy ze znanym i doświadczonym ogrodnikiem Danem Hinkleyem, który współpracował z architektami, by z każdego pomieszczenia stworzyć ściśle określony widok. Szklana ściana w salonie sprawia, że ogrody stają się wręcz częścią i przedłużeniem domu. Zielony dach podkreśla jeszcze integrację budynku z jego naturalnym otoczeniem.

Sekwencja wejściowa zaczyna się pod treliażami porośniętymi pnącą roślinnością i prowadzi gości do drzwi frontowych, które otwierają się na obszerny salon z widokami na zielone wzgórza. Długi korytarz oddziela przestrzenie prywatne, obejmujące sypialnie, od bardziej „publicznej” części domu, która prezentuje dzieła sztuki zgromadzone przez właścicieli. Sztuka jest częścią wystroju salonu i do niej została dopasowana część wykonanych na zamówienie mebli. W specjalnych szafkach prezentowana jest bogata kolekcja azjatyckiej porcelany, a ścianę w jadalni zdobi ręcznie namalowany mural Leo Adamsa.

Materiały zastosowane wewnątrz domu tworzą atmosferę sielską i nawiązują do ogrodów zewnętrznych. Pojawia się tu ściana z drewna cedrowego oraz podłogi z drewna pochodzącego z odzysku, które doskonale pasują też do różnego rodzaju sztuki zgromadzonej przez lata przez właścicieli. Odsłonięte, drewniane belki sufitowe to element nadający wnętrzu charakter nieco rustykalny, który wzmacnia jeszcze kamienny kominek.

Przeszklone drzwi pozwalają szybko przejść do części zewnętrznej, która w otoczeniu stawu oferuje mnóstwo miejsca na organizację rodzinnych spotkań.

Lokalizacja: Portland, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA