nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

CS House – industrializm w brazylijskim wydaniu

Kategorie: Domy ceglane

O inspiracji

Industrialność bijąca z nowoczesnej STODOŁY sygnuje miejsce o nazwie CS House. Wiejski dom zaprojektowano dla rodziny z dwójką dzieci, dla których przestrzeń stanowiła priorytet, bowiem w swoim lokum goszczą oni grono przyjaciół.CS House umiejscowiony jest… na prywatnym osiedlu, jednak jest odizolowany od sąsiedzkich spojrzeń naturą. Flora idealnie wchodzi w interakcję z surowością bryły. Jednak nie tylko zieleń przenika się z projektem. Zachody słońca kładące się na tafli basenu wspaniale podziwiać z werandy oraz części sypialnianej. Poranna kawa na patio uraczy pierwszymi promieniami słońca. W ten sposób w części codziennej z panoramicznym widokiem wpada ogromna ilość światła dziennego, który zagląda w każdy zakamarek domu. Przemieszczające się słońce idealnie odzwierciedla pory dnia – właściciele wręcz nie potrzebują czasomierzy – słońce wpadające przez przeszklony dach wykonuję tą pracę samoistnie.

Rozkład przestrzenny nowoczesnej STODOŁY

Nowoczesna STODOŁA składa się z trzech segmentów. Centralnego, czyli części dziennej, gdzie sercem domu jest salon pełniący funkcję rekreacyjno-użytkową. Z kolei dwa pozostałe segmenty to część sypialniana – brazylijski CS House mieści w swoim wnętrzu sześć sypialni – okalają one segment dzienny, biegnąc wzdłuż działki (każdy w przeciwległym kierunku). Strefa codzienną wydzielono za pomocą pergoli z metalowej ramy, drewnianymi listwami oraz przeszkleniami. Tak stworzona weranda stanowi serce domu, jak w klasycznym wiejskim gospodarstwie. Weranda stanowi również swoisty korytarz łączący segmenty CS House. Dostęp do innych pomieszczeń wyznaczają przeszklone galerie wbudowane w ceglaną ścianę.

Technikalia CS House

Pomieszczenia bryły rozróżniają użyte podczas budowy materiały. Salon ma asymetryczny dwuspadowy dach – jeden mniej spadzisty i dłuższy, częściowo zakrywający pomieszczenie, drugi z kolei całkowicie przeszklony – pokryty folią antyrefleksyjną, chroniącą przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Część codzienną odznacza również wysoki sufit, który liczy około siedmiu metrów. Sypialnie, choć również kryte dachami dwuspadowymi, mają regularną wysokość. Natomiast powierzchnie użytkowe, tj. dom gospodyni, garaż, pralnia – przykryte są płaskim, betonowym dachem.

Najwyższa część CS House zbudowana jest z podwójnych ścian z litej cegły rozbiórkowej, a niższe bloki, czyli sypialnie, mają kamienne sidingi. Rozróżnienie w materiałach współgra z otoczeniem i jego zielenią: drewno na podłogach wewnętrznych i w oknach, zielone odcienie zastosowane na metalowych elementach, belka usztywniająca ceglane mury oraz ościeżnice w oknach i drzwiach wykonane z żelaza. Te detale podkreślają fakturę i odcienia użytych cegieł.

Industrialną surowość podkreśla fantazyjny układ instalacji elektrycznych i rurociągów. W ten sposób, to co dotychczas pomijane pod przykryciem, stanowi atut nowoczesnej STODOŁY. To zastosowanie nadaje piękno – rurom, profilom i przewodom – pierwotnie drugorzędnym, choć fundamentalnym dla funkcjonalności domu. A jeśli interesują was systemy do instalacji wodnych i grzewczych, zajrzyjcie do Nueva Terrain.

Lokalizacja: Porto Feliz, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA