Czarna STODOŁA opalona metodą Shou Sugi Ban

BJERG ARKITEKTUR A/S ADAM MARCINIAK
Partnerzy

O inspiracji

Domy w stylu nowoczesnej STODOŁY są źródłem inspiracji dla wielu miłośników designu. Niestandardowe bryły, drewniane wykończenia i duże przeszklenia w połączeniu z funkcjonalnością to cechy stylu skandynawskiego, w którym można zauważyć nawiązanie do tradycji jak i nowych rozwiązań technologicznych. Projekty tego rodzaju doskonale wpisują się w naturalne oraz zurbanizowane otoczenie, a jedną z ważniejszych zalet domów takiego typu jest energooszczędność.

Współczesny dom naturalny – Siła technologii CLT

Do kręgu nowoczesnych STODÓŁ idealnie wpasowuje się jedna z realizacji firmy Henri Woods EU. Zaprojektowana przez studio architektoniczne Bjerg Arkitektur A/S, której motywem przewodnim jest nowa generacja domów drewnianych wykonanych w europejskiej technologii CLT. Termin „EKO” to zdecydowanie najtrafniejsze słowo, które opisuje ich szeroki zakres działań. Jak m.in. procesy odzyskiwania ciepła, a w szczególności wykorzystanie drewna jako głównego budulca. Nie od dziś wiadomo, że jest najbardziej przyjaznym budulcem dla natury dający jednocześnie nieograniczone możliwości przy nowoczesnym projektowaniu.

Drewniane elewacje Shou Sugi Ban – Piękno nowej generacji

Szczególną uwagę chcemy zwrócić w tym projekcie na elewację, której drewno zostało poddane japońskiej tradycji opalania SHOU SUGI BAN. Deski wykorzystane w projekcie to wariant Karpatia 1 wykonany na świerku skandynawskim – produkt pochodzący od polskiego producenta opalanych desek Wood of Fire. Technika ta polega na poddaniu drewna intensywnej obróbce cieplnej w specjalnych piecach. Dzięki tej metodzie zyskuje ono nie tylko na niezwykłych walorach estetycznych jakim jest unikatowa zwęglona struktura oraz głębia koloru, ale także na korzystnych właściwościach. Wykorzystując znaną od tysięcy lat, tradycyjną metodę Shou Sugi Ban, drewno zyskuje na doskonałej konserwacji. Jest również odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Opalane deski nie tylko zapewniają niepowtarzalny wygląd, ale dzięki swoim właściwościom wilgotnościowym tworzą korzystny dla organizmu człowieka mikroklimat. Opalane drewno Shou Sugi Ban to propozycja dla tych, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. W szczególności jednak, życie w zgodzie z naturą. Co daje nam pewność, że wpasuje się ono zarówno w klimat wiejski jak i sprawdzi się także w otoczeniu zurbanizowanym.

Wood of Fire – drewniane elewacje na lata.