Czarne STODOŁY pod lasem

MEEKO Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

W urokliwym sąsiedztwie leśnej otuliny Puszczy Sandomierskiej na Podkarpaciu zostało zaprojektowane założenie rezydencjonalne składające się z klasycznych czarnych, nowoczesnych STODÓŁ. Obszar zastanego krajobrazu charakteryzuje się dużą różnorodnością środowisk – od piaszczystych wydm do bagien, torfowisk i wód. Zabudowa jest zlokalizowane tuż przy linii lasu, co pozwala na współobcowaniu jej mieszkańców z otaczającą przyrodą. Ponadczasowy design i proste formy STODÓŁ pozwalają budynkom w pełni harmonijnie wtopić się w krajobraz leśny.

Forma

Forma zabudowy składa się z dwóch brył przekrytymi dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia 45 stopni oraz o podobnych proporcjach, gdzie jedna ma funkcję mieszkalną a druga gospodarczo-garażową. Owe bryły są połączone delikatnym zadaszeniem, które pełni funkcję łącznika między budynkami. W bryle mieszkalnej zwraca uwagę podkreślone strefy wejściowej, która jest zlokalizowana w podcieniu budynku, co ułatwia poruszenie się między budynkami. Projekt wyróżnia także duże przeszklenie na całej ścianie szczytowej od strony lasu, co sprawia, że otaczająca zieleń leśna przenika do wnętrz domu. Część mieszkalna jest wyposażona w dodatkowe powierzchnie tarasowe otwierające się na otocznie. Jeden z nich najbardziej charakterystyczny osadzony jest na słupach, który tworzy platformę widokowo-tarasową z dostępem z sypialni głównej na piętrze. Ważnym aspektem widocznym w formie domu są zaprojektowane dwie symetrycznie ułożone lukarny w konstrukcji dachu. Dzięki nim pomieszczenia na poddaszu są w większym stopniu użytkowe dzięki regularnej wysokości kondygnacji.

Funkcja

Zabudowa składająca się z Czarnych STODÓŁ pod lasem w swoim założeniu pełni kompletny program użytkowy. W pierwszej stodole mieszkalnej na parterze jest zlokalizowana strefa wejściowa z garderobą, pomieszczenie techniczne oraz przestronna część dzienna składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem. Część dzienna to najważniejsza przestrzeń w domu, która sięga wysokością do samego dachu. Salon otwiera się na niesamowity widok na las, dzięki zaprojektowanej przeszklonej ścianie szczytowej w systemie szklenia strukturalnego na konstrukcji aluminiowej. Na piętrze znajdują sypialnie, łazienka oraz sypialnia główna z osobną łazienką i garderobą. Ciekawostką jest to, że z sypialni głównej również można cieszyć się widokiem na las poprzez duże okno w ścianie otwierające się na salon. W drugiej stodole znajduje się obszerny garaż na 3 samochody, strych oraz kuchnia polowa z pomieszczeniami gospodarczymi i magazynowymi.

Detal i charakter

Zaprojektowane założenie Czarnych STODÓŁ pod lasem mają swój charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji. Są one pokryte panelami z blachy profilowanej zarówno na ścianach jak i na dachu domu. Blacha na elewacji oraz ślusarka okienna są utrzymane w kolorze mocnej czerni. Okapy dachu są ukryte i wtapiają się formę brył. Akcentem ocieplającym odbiór domu jest wykończenie naturalnymi deskami w niszy wejściowej oraz powyżej niej w loggii przy balkonach. Ponadto część dzienna jest również utrzymana w ciepłej, drewnianej kolorystyce co podkreśla harmonię z otaczającą przyrodą. Wnętrza przenikają się z otoczeniem dzięki otwarciom widokowym postaci dużych okien, a w szczególności przeszkleniu na całej ścianie szczytowej od strony lasu.

Ekologia

Czarne STODOŁY pod lasem to przykład architektury ekologicznej i zrównoważonej. Architektury, która jest oparta na efektywnym wykorzystaniu energii z odnawialnych źródeł z poszanowaniem zastanego miejsca. Dom jest samowystarczalny, gdyż ma swoje ujęcie wody oraz ekologiczną oczyszczalnię ścieków bytowych. Budynek będzie zużywał tyle energii, ile będzie potrzebował, resztę zmagazynuje w banku energii, przez co jest faktycznie przyjazny środowisku. Racjonalne projektowanie i budowanie z myślą o szacunku dla natury i przyrody jest główną ideą projektową studia projektowego MEEKO Architekci.

Zachęcamy do śledzenia codzienności pracowni MEEKO Architekci na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Podkarpacie, PL
Powierzchnia: 143,5 m2 (dom) + 153,5 m2 (garaż) = 297 m2
Działka: 2 703,0 m2
Projekt: 2022
Status: W budowie
Wizualizacje: NOISE Studio