Czerwona STODOŁA

PAÚL RIVERA
Partnerzy

O inspiracji

Firma Roger Ferris + Partners z Connecticut stworzyła artystyczne studio i dom z czerwoną elewacją.
Budynek w kształcie stodoły stoi blisko wybrzeża w stanie Connecticut i został zaprojektowany jako miejsce wypoczynku dla miejscowego artysty. Swą bryłą przypomina on tradycyjną, wiejską architekturę Nowej Anglii, ale studio odróżnia się tym, że w całości zostało obłożone jasnoczerwonymi, ułożonymi poziomo listwami, które wykonane są z materiału o nazwie „Swisspearl”. To wysokiej jakości produkt z cementu włóknistego. Ze względu na to, że ten sam materiał został zastosowany na całej zewnętrznej powierzchni domu, z daleka wygląda on jak jeden wielki czerwony element. Projekt zyskał już uznanie i zdobył nagrodę w kategorii Architektura i Kolor w konkursie „Architizer A+ 2016 Popular Choice Winner”, gdzie doceniono właśnie odważne wykorzystanie koloru w tym projekcie.
Ta nowoczesna STODOŁA mieści przestrzenie do pracy dla artysty i jego studio, a na wyższym poziomie znalazły się przestrzenie mieszkalne.

Na parterze domu architekt stworzył duże wycięcie, w którym po każdej ze stron znalazły się  drzwi  prowadzące do przestrzeni pracy artysty. Większa z tych dwóch przestrzeni jest przeszklona od strony północnej, co zapewnia delikatne światło w studiu. Pomieszczenie to ma także duże otwierane drzwi w stylu garażu, które otwierają się od strony zachodniej.
Na drugim końcu domu znajduje się mniejszy warsztat z podobnym oknem na całą wysokość pomieszczenia.

„Ten pokój ma przeszkloną ścianę na całej wysokości, która znajduje się od południa. Jest ona częściowo ukryta za listewkami, które tworzą żaluzje” – wyjaśniają architekci.
Na poziomie wyższym, tuż nad większym studiem, znajduje się sypialnia, a po drugiej stronie ulokowanej centralnie klatki schodowej zorganizowano przestrzeń salonu i jadalni. Pomieszczenie to ma niezbędne sprzęty i udogodnienia, by właściciel i nieliczni goście mogli tu coś ugotować i wygodnie zjeść.

Lokalizacja: Connecticut, Nowa Anglia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA