Co na dach i elewację domu modułowego?

Cedral

Partnerzy

O inspiracji

Domy, jak z klocków – budowane szybko, dość łatwo, składane z większych i mniejszych elementów na placu budowy. To domy zwane modułowymi. Mają proste bryły, więc na wizualny efekt końcowy największy wpływ mają materiał elewacyjny oraz pokrycie dachu.

Co powoduje, że domy modułowe są coraz bardziej popularne?

Przede wszystkim tempo budowania. Domy modułowe to konstrukcje składające się z gotowych elementów, wcześniej wykonanych w fabryce. Na miejscu, na placu budowy te elementy zostają składane w całość. Są precyzyjnie wykonane, by jak puzzle dokładnie do siebie pasowały. Dzięki temu dom modułowy stawia się nawet w kilkanaście dni.

Ważnym aspektem jest kontrola jakości wykonanych w fabryce elementów konstrukcyjnych. Jest sprawdzana między innymi wilgotność drewna użytego do konstrukcji i jego zabezpieczenie, co nie zawsze jest właściwe podczas budowy tradycyjną metodą. Budowa jest korzystna cenowo. Ekipy budowlane pracują zdecydowanie krócej niż na typowej budowie, np. domu murowanego. Jeśli sama budowa trwa krótko, to wykończenie bryły budynku również nie powinno być czasochłonne. Szuka się więc takich materiałów na pokrycia dachowe i wykonanie elewacji, które układa się szybko, łatwo i przy tym posiadają bardzo dobre parametry techniczne. Takim materiałem jest włókno-cement.

Czym pokryć dach domu modułowego?

Na dachu takiego domu powinien być materiał lekki – ma to nie lada znaczenie w wypadku domów modułowych. Są one wykonywane w technologii szkieletowej, czyli znacznie lżejszej niż murowane budynki. Dlatego ich dachy nie powinny być pokrywane ciężkimi materiami, jak ceramiczna lub cementowa dachówka, czy łupek. Lekkimi pokryciami są blachy, jednak one mają te wadę, że są dość głośne i mocno się nagrzewają podczas słonecznych dni. Czym więc pokryć dach domu modułowego? Włókno-cementem!

Płytki dachowe Cedral z włókno-cementu są materiałem pokryciowym idealnym na dach domu modułowego. Do ich produkcji wykorzystuje się włókna celulozowe, wodę, piasek i cement, które prasuje się pod wysokim ciśnieniem. Dzięki tej technologii płytki są bardzo wytrzymałe, trwałe (30 lat gwarancji), a przy tym lekkie – ważą tylko 13-20 kg/m2 (dla porównania dachówka cementowa to 40-55 kg/m2, ceramiczna do 75 kg/m2).

Kolejną ich zaletą jest bardzo dobra izolacyjność akustyczna oraz termiczna. Płytki włókno-cementowe to pokrycia małoformatowe, dzięki czemu ułożone na dachu są bardziej odporne na działanie wiatru, niż wielkoformatowe blachy.

Elewacja domu modułowego

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych pokryć elewacyjnych, jak drewno czy siding z PVC, są włókno-cementowe deski i płytki. Deski elewacyjne Cedral mają urodę drewna, a jednak w przeciwieństwie do niego, nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, jedynie mycia. Łatwo się je montuje, szczególnie deski elewacyjne z kolekcji Cedral Click, które łączy się na wpust, co przyspiesza prace.

Drugim rozwiązaniem jest włókno-cement w formie płytek elewacyjnych Cedral. Płytki pasują szczególnie tam, gdzie celem jest osiągnięcie efektu jednolitości pokrycia dachu i elewacji.

Elewacja wykończona deskami i płytkami Cedral jest wodoszczelna, wytrzymała na zginanie, mrozoodporna. To także materiał niewrażliwy na biologiczną korozję, jak gnicie, porastanie mchem, uszkodzenia na skutek działania ptasich odchodów itp. Co ważne, elewacja z włókno-cementu, tak jak i dach nim pokryty, są bezpieczne pożarowo. Produkty z włókno-cementu mają klasę odporności na ogień klasa A2-s, d0, czyli są niepalne i nie rozprzestrzeniają ognia.

Dom w kolorze

Paleta kolorów zarówno płytek dachowych, jak i desek oraz płytek elewacyjnych Cedral jest na tyle duża, że pozwoli dopasować je do założeń projektowych. Barwy – od białej, przez cegłę, po grafit – można dobrać do potrzeb. Do wyboru są dwie faktury powierzchni płytek:

  • Gładka – płytki o gładkiej powierzchni są jedwabiście matowe.
  • Łupek – struktura łupka jest powierzchnią nawiązującą do naturalnej struktury łupka.

Oba rodzaje płytek można zamówić w wersji z poszarpanymi brzegami.

Oferta Cedral pozwala idealnie zgrać wykończenie dachu z elewacją budynku. Można uzyskać efekt całkowicie jednolitej kolorystycznie bryły domu, czyli w identycznym kolorze dach i elewacja, lub wręcz przeciwnie – skomponować zestawienie dwóch różnych odcieni, a nawet połączyć kilka barw.

Spójrzmy na dom pokazowy firmy A.B.Z., produkującej domy modułowe. Tu wybrano jednolitą kolorystykę i ten sam wzór płytek na dach i na elewację. Gładkie, w cynkowo-szarym kolorze, płytki Cedral zostały ułożone kryciem podwójnym. To metoda, która dzięki podwójnym zakładom jest dodatkową ochroną przed opadami. Płytki są do wyboru w 6 kolorach: grafit, cynkowo-szary, czerwony, jasny szary, brązowy i biały.

Partner

Cedral