Daylesford Longhouse

Partners Hill Rory Gardiner
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Daylesford Longhouse to projekt łączący farmę, kuchnię ogrodową, szkołę gotowania, miejsce przyjęć i dom w jednym budynku o długości 110 m.

Położona w środkowej Wiktorii posiadłość na wzniesieniu wychodzi na rozległe równiny. Właściciele zakochali się w 20-hektarowej działce ze względu na urzekające widoki. Wyobrazili sobie nowe życie na wsi, w którym zbiegałyby się ich zainteresowania związane z jedzeniem, rodziną i projektowaniem. Para szybko odkryła wyzwania związane z ekstremalnymi wahaniami temperatury, silnymi wiatrami ze wszystkich kierunków oraz brakiem wody.

Luźny brief ewoluował w trakcie kolejnych rozmów klientów z architektami. Wstępne badania terenu ujawniły agresywne warunki pogodowe, sporadyczne opady deszczu i płytkie głębokości sadzenia. W odpowiedzi zaproponowano gigantyczną szklarnię. Jej forma jest wystarczająco duża i wystarczająco chroniona, aby krajobraz mógł rozkwitać w środku.

Dach Longhouse o powierzchni 1050 m2 zbiera każdą kroplę cennej wody deszczowej. Jest gromadzona w zbiornikach o pojemności 340 000 litrów. Ustalono optymalną powierzchnię dachu, aby uchwycić ilość wody potrzebną do uprawy ogrodu i zapewnić wystarczającą ilość wody do codziennego użytku, a także wystarczającą dla szkoły gotowania.

Budynek tworzy linię odniesienia w środku terenu, odbijając się echem od horyzontu. Wewnątrz obszerne, zielone przestrzenie otaczają centralną kuchnię i szkołę gotowania. Zapewnia to dopracowane miejsce na nieformalne posiłki, oficjalne ceremonie i niezapomniane okazje. Ogromna objętość wewnętrzna ozdobiono wstawkami z drewna i cegłami przeplatanymi liśćmi.

Lokalizacja: Daylesford, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA