Fuzja designu w Newport Beach

Raili Ca Design Eric Olsen Design David Tsay
Partnerzy

O inspiracji

Organiczna mieszanka wapienia z Teksasu, betonu formowanego z desek i cedru to tylko niektóre z materiałów domu w Newport Beach. Architekt Eric Olsen zaprojektował wiele pokaźnych rozmiarów domów. Pewnego dnia otrzymał telefon mówiący o rozbudowie skromnego domu na ranczu w Newport Beach. „Pomysłem właścicieli było coś szykownego i funkcjonalnego, bez marnowania przestrzeni” — wspomina. „I chcieli zachować ciągłość historii miejsca”.

Renowacja domu w Newport Beach

Projekt renowacji domu w Newport Beach to jednak nie dzieło jednego człowieka. Architekt Eric Olsen zaprojektował ścianę z płyt betonowych. Architekt krajobrazu Chris Brown z CMBLA umieścił w ogrodach rośliny odporne na suszę. „Wisiorki”, czyli lampy z polerowanego betonu autorstwa artysty Chrisa Buzzella, są zawieszone na linie wspinaczkowej w kuchni. Projektant Raili Clasen wyposażył część wypoczynkową w wykonane na zamówienie krzesła obite tkaniną Métaphores.

Małżonkowie byli zachwyceni faktem, że oni i ich synowie — teraz w wieku ośmiu i pięciu lat — wykorzystali każdy cal pierwotnego domu w Newport Beach. Ale budynek wymagał ogromnego nakładu pracy i mieli nadzieję, że powiększą go o trzy sypialnie, gabinet oraz miejsce wypoczynkowe, a także lepsze połączenie z podwórkiem.

Technikalia

Po dokonaniu oceny działki i okolicy Olsen porównał listę życzeń z kosztami gruntownej renowacji i zasugerował, aby zaczęli od zera. Szansa, aby w końcu dostać dom, którego chcieli, sprawiła, że decyzja była dla pary łatwa. Olsen zaczął od zorientowania domu wokół patio i basenu oraz ustawienia dużego pokoju składającego się z jadalni, kuchni i części wypoczynkowej od frontu. Korytarz z oknami wzdłuż jednej strony prowadzi do sypialni chłopców i kończy się w głównym apartamencie. Po drugiej stronie basenu znajduje się samodzielne biuro, które służy również jako sypialnia dla gości. Właściciele byli otwarci na wszelkie porpozycje, więc Olsen zaprojektował zewnętrzną ścianę z płyt betonowych, uzupełnioną sidingiem z bejcowanego cedru i wapieniem z Teksasu.

Wnętrza

Wkrótce do Olsena dołączyła projektantka wnętrz Raili Clasen, z którą współpracował przy blisko tuzinie projektów. „Uwielbiamy razem pracować” — mówi Clasen. „Eric wprowadza mroczne i nastrojowe elementy, podczas gdy ja jestem bardziej kapryśna i nieszablonowa”. Mając teksturowane materiały nadające ton, Clasen zaczęła myśleć o tym, jak sprawić, by wysoki sufit sprzyjał wizytom gości i spotkaniom, które migrować będą od wewnątrz do zewnątrz. „A co z „wisiorkami” (czyt. lampami) wykonanymi z betonu?” — zapytała Olsena. Rezultatem jest jedyna w swoim rodzaju instalacja świetlna artysty Chrisa Buzzella nad wyspą kuchenną: siedem wisiorków w kształcie dzwonu z polerowanego betonu, z których największy waży 113kg.

Ściana z teksańskiego wapienia otacza prysznic na świeżym powietrzu, który Olsen umieścił między sypialniami dla dzieci a głównym apartamentem. Sypialnie chłopców mają duże okna i dużo miejsca do przechowywania. Fototapeta przedstawiająca szczyt góry Fuji zdobi wnętrze.

„Eric i Chris, nasi architekci krajobrazu, stworzyli wrażenie domu z widokiem bez żadnego widoku” — mówi Właścicielka. „Wchodzimy w interakcję z otoczeniem zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz”.

Lokalizacja: Newport Beach, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA