Dogtrot Residence

AUDREY HALL
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie “Dogtrot Residence” znajduje się w pobliżu miasteczka Jackson Hole, a rejon ten słynie z malowniczych widoków i światowej klasy tras narciarskich. Najbliższe sąsiedztwo dla nowego projektu to jednak okolice wiejskie i płaskie tereny porośnięte trawami, a dopiero w oddali lśni biały szczyt góry Glory.Przedstawiciele lokalnej firmy architektonicznej CLB Architects (Carney Logan Burke Architects) stworzyli ten projekt specjalnie dla emerytowanej pary z Pittsburgha, która od wielu lat przyjeżdżała do miasteczka Jackson. Klienci chcieli mieć dom skromny, pasujący do otoczenia i ponad 7-hektarowej działki, ale jednocześnie nowoczesny.
Główna część budynku to długi, niski element przykryty asymetrycznym dachem dwuspadowym. Obok domu zaprojektowano wolnostojący garaż, szopę garncarską oraz serię tarasów.
Ściany zewnętrzne budynku obłożono stalą oksydowaną, dzięki czemu całość lepiej wtapia się w otoczenie. Duże przeszklenia wprowadzają do wnętrza ogromną ilość dziennego światła, zapewniając przy tym przepiękne widoki na otaczające dom krajobrazy.
Główna część domu ma plan prostokąta i powierzchnię 325 m2, rozciągając się w kierunku zachód – wschód. Do ściany północnej przylega osłonięty taras o długości 24 m, który tworzy wejście do domu i łączy go z garażem.
Dom to jednopiętrowa przestrzeń podzielona luźno na trzy strefy. Część centralna mieści otwartą kuchnię, jadalnię i salon. Uwaga w tej przestrzeni skupia się na dużym kominku, który wykonano z odlewanego na miejscu betonu.
Po stronie zachodniej architekci ulokowali sypialnię główną właścicieli, przenosząc biuro, pokój gościnny i przestrzenie gospodarcze do części wschodniej budynku. Obydwa końce prostokąta mają zadaszone patio, które zapewnia osłonę, pozwalając właścicielom spędzać czas na zewnątrz niezależnie od warunków pogodowych.
Wnętrze domu wykończone zostało w taki sposób, by zapewniało atmosferę pełną relaksu i odprężenia, pasując jednocześnie do otoczenia budynku. Twarde materiały, takie jak stal i beton, zestawiono z drewnem modrzewiowym i innymi elementami kojarzonymi z ziemią. Starannie dobrane barwy, które pojawiają się miejscami, stanowią punkty kontrastowe dla neutralnej palety głównych kolorów. Całość tworzy nowoczesny dom, doskonale osadzony w swym naturalnym otoczeniu.

Lokalizacja: Wyoming, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf