Dom dla narciarzy

Måns Tham Arkitektkontor Staffan Andersson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Domek narciarski w kształcie litery A zbudowano z prefabrykowanych ram i zakrzywionych lukarn. Trójkątny kształt sprawia, że dom sam w sobie jest małą górą. Gdy zimą gromadzi się śnieg, granica między ziemią a domem zaciera się.

Kształt przypominający namiot w kształcie litery A jest tak prosty i tradycyjny, jak to tylko możliwe. Ramy A mają zazwyczaj okna tylko na szczytach. Jednak w przypadku tak dużego domu o konstrukcji szkieletowej konieczne były lukarny, które doświetlają dom i tworzą użyteczne przestrzenie na niewielkim piętrze.

Układ planu obejmuje obszary socjalne i główną łazienkę na niższym piętrze. Kominek zaprojektowano na zamówienie: monolityczna bryła z zakrzywioną przestrzenią na ogień inspirowaną zorzą polarną. Celem było zapewnienie swobodnego przepływu poziomu wejściowego za pomocą ukrytych drzwi przesuwnych. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia, w tym spa, są częścią tej samej przestrzeni. Na górnym poziomie znajdują się dwa identyczne apartamenty po 5 łóżek każdy oraz pokój ze szczytem przypominający namiot.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA