Dom Farmera

AR Design Martin Gardner
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

The Farmer’s House służy jako baza dla właścicieli, którzy wracają na wieś, by zadbać o swą farmę. Rezydencja stoi na pięknej posiadłości, która znajduje się w zachodniej części South Downs National Park. Właśnie ta lokalizacja nadaje sens całej budowli. Właściciele tego miejsca zwrócili się do architektów AR Design Studio, szukając możliwości stworzenia przybudówki, która będzie służyła jako przestrzeń dla odwiedzających ich dzieci i wnuków. Istniejący tu dom poddawano wielu przebudowom. Sprawiło to, że wiele rzeczy wydawało się do siebie nie pasować i nie całą działkę odpowiednio zagospodarowano.

Zespół AR Design Studio zaproponował stworzenie nowego element budynku wraz z przebudową, która miała sprawić, że całość przyjmie spójną i elegancką formę. Stare i nowe elementy połączono przeszklonym elementem, który znajduje się pomiędzy istniejącym już wcześniej domem i jego nową przybudówką. Nowa część domu, która znajduje się po stronie wschodniej, otoczona jest dużą, osłoniętą przestrzenią, w której znajduje się zewnętrzna jadalnia i salon wypoczynkowy.

W ramach modernizacji istniejącego wcześniej budynku, architekci zastosowali tradycyjną geometrię, wykorzystując także materiały do połączenia wszystkiego w jedną, spójną całość. W tym przypadku pojawia się znowu motyw „owijania” w starej i nowej części, który dotyczy elementów z cynku. Pozostałe ściany modernizowanego domu obito drewnem, które również łączy go z nową przybudówką. Zespół architektów i projektantów starannie dobrał paletę materiałów, z których część jest naturalna, a część została stworzona ludzką ręką. Cynk – jak twierdzą architekci – to silne nawiązanie do rolnictwa, co pozwala zdefiniować kontekst projektu oraz dziedzictwo tego miejsca, dając jednocześnie poczucie niezawodnej ochrony. Cynk zestawiono tu z drewnem, które choć nawiązuje do wsi, zastosowano w sposób nowoczesny. Z kolei zastosowanie cementu włóknistego daje poczucie solidności.

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt