Dom i las

Patoki. Dom i las

Partnerzy

O inspiracji

Miejsce stworzone na dziewiczych, leśnych terenach Puszczy Bolimowskiej, w połowie drogi między Łodzią, a Warszawą. Inwestorzy wybudowali swoją nowoczesną STODOŁĘ w duchu poszanowania i synergii z otaczającą ją naturą.

P a t o k i. Dom i las.

Leśna działka niejako narzuciła wybór technologii oraz elementów wykończeniowych. Dlatego też zdecydowano się na konstrukcję szkieletową oraz system Steico, bazujący na naturalnym włóknie drzewnym. Co ciekawe, izolację wykonano w sposób zapewniający całoroczne parametry termiczne domu, osiągając wręcz wyniki dla domów energooszczędnych. To wszystko udało się osiągnąć mimo ogromnych przeszkleń. Dolne okno ma bowiem ponad 5 metrów szerokości i 2,5 metra wysokości. Izolacja w systemie Steico to także pozytywny wpływ na zdrowie osób przebywających w budynku. Wszystko dzięki braku zastosowania klejów w panelach z włókna drzewnego oraz izolacji z wdmuchiwanego włókna. Ogrzewanie domu bazuje także na nowoczesnych i ekologicznych rozwiązaniach w postaci mat podczerwieni (infrared), które znamy z saun fińskich.

Wykończenie elewacji zewnętrznej to kolejna niespodzianka, jak na polskie warunki. Inwestorzy zdecydowali się na drewniany gont wykonany ręcznie z modrzewia. Pokryto nim zarówno ściany jak i dach, tworząc piękną monolityczną bryłę budynku. Jedynie ścianę frontową ze szklaną fasadą nieco cofnięto o 1,5 metrowy okap dachu tworząc przyjemne zadaszenie tarasu. Cofnięcie ściany ze szklaną fasadą pozwala także na łatwiejsze utrzymanie w czystości wysokich na prawie 8 metrów okien górnych. Stolarka okienna w tej stodole została wykonana z aluminium. Na parterze na uwagę zasługuje olbrzymie 5 metrowe okno w systemie HST. Dzięki temu „dom i las”, które są w nazwie tego obiektu oddają sedno tego miejsca.

Skrzydłem do   l a s u

Goście, którzy odwiedzą Patoki. Dom i las. mogą dosłownie otworzyć drzwi do lasu rozsuwając dwa ruchome skrzydła tego okna. Dzięki temu kompaktowy salon staje się częścią wielkiego prywatnego lasu, na którym wybudowany został dom. Idea „dom i las” jest widoczna także z dwóch sypialni, które znalazły się na piętrze. Widok z łóżek przez okna o wysokości prawie 4 metrów sprawia wrażenie, jakbyśmy budzili się w koronach drzew. Wnętrze domu to prawie 53 m2 powierzchni użytkowej. Na parterze znajduje się tzw. strefa dzienna, z wygodną sofą, jadalnią oraz dużą wyspą kuchenną.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano zabudowę kuchenną. Są to świerkowe płyty CLT SWP (Novatop), które korespondują ze świerkowymi deskami, którymi wykończono pozostałe ściany w domu. Tylna ściana w kuchni ukrywa aż 4 ogromne szafy za czarnymi panelami MDF. Ttam także ukryto instalacje oraz bojler z pompą ciepła, który zaopatruje dom w ciepłą wodę. Co ciekawe, na tej niewielkiej powierzchni zmieściła się także mała łazienka z prysznicem i toaletą, także ukryta za czarnymi płytami CLT. Swoje miejsce znalazła również ściana kominkowa z ekologiczną kozą marki Jotul. To na tle trójwymiarowych kafli, które oddają ciepło na cały dom.

Piętro w tym domu to – oprócz dwóch sypialni, w których wygodnie wyśpią się 4 osoby dorosłe – miejsce na sporą łazienkę z wanną, utrzymaną w stylu boho i barwach lasu. Obie łazienki w domu zaprojektowała architekt wnętrz Barbara Ziarkowska (BAZIARKO Creates). Każda z nich jest zupełnie inna, ale nadal pięknie korespondują z pozostałymi wnętrzami tej nowoczesnej leśnej stodoły.

W y n a j e m  i wypoczynek

Dom został zaprojektowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym i wypoczynku wakacyjnym. Ciekawym rozwiązaniem jest prawie 70 metrowy, przyległy do domu, zadaszony taras, który wkrótce zostanie wyposażony w tzw. letnią kuchnię z grillem i piecem do pizzy. Już teraz Goście Patoki. Dom i las mogą cieszyć się wspólnymi posiłkami przy dużym stole z widokiem na las.

Teren został także zagospodarowany z myślą o wypoczywających w Patokach. Od frontu działki wybudowano budynek gospodarczy, który w połowie ukrywa wszystkie instalacje, w tym te uzdatniające wodę pochodzącą ze studni głębinowej. Druga część tego budynku jest dostępna dla Gości, którzy znajdą tam rowery, akcesoria ogniskowe i rekreacyjne. Oba budynki łączy blisko 30 metrowa drewniana kładka. Na terenie kompleksu znajduje się także miejsce na ognisko oraz drewutnia, a w przyszłości gospodarze planują także „leśne SPA” z sauną oraz balią kąpielową.

Chcecie wiedzieć więcej o Patoki. Dom i las? Zapraszamy na ich media społecznościowe – Instagram oraz Facebooka, a także do ich zakładki.

Lokalizacja: Wycześniak, Polska