The Houseboat

Rebecca Granger Architects Rory Gardiner
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

The Houseboat to nowy dom zaprojektowany dla dewelopera Solidspace, znajdujący się na działce z widokiem na zatokę Poole w południowej Anglii. Projekt opiera się na zaokrąglonych elementach z częściowym podpiwniczeniem. Odpowiednia konfiguracja pozwoliła stworzyć otwartą klatkę schodową, która sprawia, że dom jest raczej połączonymi pomieszczeniami, a nie osobnymi pokojami.

Do domu podchodzi się od strony drzew, a zakrzywienia linii dachu minimalizują nieco jego rzeczywistą wielkość. Wchodząc do środka widać jednak ogrom przestrzeni, gdyż część dzienna ciągnie się aż do zakrzywionego dachu. Z tego miejsca można też podziwiać ciągnące się nieopodal morze. Ten dom to właściwie cała seria przestrzeni, które zapierają dech w piersiach. Materiały wykorzystane wewnątrz to odsłonięty beton, drewno, enkaustyczne płytki oraz stal. Z zewnątrz dom jest obity modrzewiowymi deskami wybarwianymi na czarno i spoczywa na odsłoniętym fundamencie betonowym.

Oryginalna bryła domu wraz z jego zakrzywionymi elementami oraz spektakularnym widokiem tworzy dom nie tylko niezwykły, ale też zachwycający. Projekt domu tworzony był na bazie dwóch odwróconych kadłubów statków, które zostały połączone i zwrócone w stronę morza. Drewniane belki z daglezji zielonej wystają z betonowej ramy, która ciągnie się tworząc solidną bazę dla całego budynku. Belki zakrzywiają się wspierając prefabrykowane panele, które tworzą ściany zewnętrzne. Przeszklenie od strony zachodniej zwrócone jest w kierunku morza.

Choć sam koncept jest prosty, budynek w rzeczywistości wcale taki nie jest. Niezwykle ważną rzeczą była geometria, która była starannie analizowana, by umożliwić taką właśnie konstrukcję. Specjalistyczna firma The Timber Frame Company wyprodukowała swój własny model 3D i ściśle współpracowała z projektantami. Betonowe elementy są kluczowe dla stabilności całej konstrukcji. The Houseboat jest więc wynikiem świetnej współpracy różnych profesjonalistów, których pracę nadzorowała firma Rebecca Granger Architects.

Lokalizacja: Poole, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA