Dom na plaży Stinson

MATTHEW MILLMAN
Partnerzy

O inspiracji

W 1950 roku pewna rodzina kupiła działkę na plaży Stinson w Północnej Karolinie. Jednak dopiero 30 lat później pojawiły się pierwsze plany związane z budową domu, i to od razu dla trzech pokoleń.
Poza wyzwaniami związanymi z położeniem działki na wybrzeżu, architekci stanęli jeszcze przed wyzwaniem stworzenia domu, w którym odczuwalny będzie duch architekta Williama Wurstera. To właśnie on w 1935 roku zaprojektował w Santa Cruz dom dla tej samej rodziny. Projekt ten był znany jako jego jedyny dom o nazwie „courtyard house”, czyli taki, który był zorganizowany wokół „dziedzińca”. Projekt miał również duży zewnętrzny salon, co było niezwykłą cechą jak na tamte czasy. Tym razem projekt domu powstał na kształcie litery „H” – salon zorganizowano w centrum, a skrzydła stworzyły przestrzenie zewnętrzne zwrócone m.in. w stronę Pacyfiku oraz wzgórz ciągnących się wzdłuż wybrzeża. Projektanci zrezygnowali z salonu zewnętrznego, ale stworzyli tradycyjny salon z dużą ilością przesuwnych drzwi, które otwierają się tak, by pasowały dokładnie do sąsiednich okien, dzięki czemu powstaje duża przestrzeń zewnętrzna. Zależnie od pogody, drzwi można otworzyć od strony oceanu, gór lub z dwóch stron. Daje to właścicielom większą swobodę.

Konstrukcja wewnątrz domu pozostaje odsłonięta, wzorem technik budowlanych stosowanych we wczesnych domkach plażowych w Kalifornii, gdzie temperatury nie są tak zmienne, jak w dolinach. Ocieplenie dodano jednak od strony zewnętrznej budynku, na ścianach oraz suficie. Boazeria ułożona pionowo do pewnej wysokości ukrywa kable i rury. Taki sam rodzaj jodły zastosowano także na podłogach.
Dom z zewnątrz obłożono gontem z czerwonego cedru, łącząc go z aluminiowymi wykończeniami okien oraz błękitno-szarym piaskowcem, którym wyłożono niektóre powierzchnie zewnętrzne. Ten sam kamień pojawia się też w środku na blatach kuchennych i przy kominku.

Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA