Dom nad doliną

ARHITEKTURA / OFFICE FOR URBANISM AND ARCHITECTURE Miran Kambič
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Dom mieszkalny położony na skraju lasu, na zboczu wzgórza nad polem cerknickim. Stąd otwierają się widoki na piękne jezioro Cerknica. To właśnie zapierające dech w piersiach widoki posłużyły za podstawę do opracowania koncepcji architektonicznej. nowoczesną STODOŁĘ położono równolegle do zbocza wzgórza. Otwiera się ona na dolinę przez wielkie panoramiczne okna, pozostając w większości zamkniętym w stronę lasu. Pozostawiono jedynie pojedyncze okno z widokiem na dziedziniec i wejście.

Dom zapewnia komfortową przestrzeń mieszkalną dla dwóch osób. Wszystkie główne obszary mieszkalne znajdują się na parterze i są połączone z zewnętrznym tarasem i ogrodem. Wewnętrzny „chodnik” wzdłuż panoramicznej szklanej ściany łączy część dzienną i sypialną w jedną przestrzeń. Na każdym kroku towarzyszą nam malownicze widoki na dolinę. Dwupoziomowa, przestronna część dzienna z kuchnią i stołem jadalnym otwiera się aż po dach i jest dodatkowo doświetlona dwoma świetlikami, tworząc piękny klimat.

Część sypialna, usytuowana na prawo od wejścia, ma najniższy sufit. Na poddaszu znajdują się pokoje gościnne, dodatkowa łazienka oraz sala fitness. Całą bryłę poddasza przesunięto do tyłu, w stronę lasu. W ten sposób powstaje szeroki i całkiem użyteczny wysunięty dach od strony dziedzińca budynku.

Po przeciwnej stronie budynku zachował się długi drewniany taras, osłonięty baldachimem. Inwestor budynku jest zawodowo związany z obróbką metali. Na jego życzenie elewację zaprojektowano jako metalową membranę, pośrednio nawiązującą do jego branży. Precyzyjnie wyprofilowana ciemna membrana elewacyjna nadaje tej dość ciężkiej bryle subtelniejszy wygląd i wrażenie niemal aksamitnej powierzchni.

Wnętrze budynku charakteryzuje się minimalistycznym wystrojem z kilkoma starannie dobranymi meblami. Dlatego najważniejszym doświadczeniem wizualnym we wnętrzu pozostaje zachwycający widok na dolinę.

Lokalizacja: Cerknica, Słowenia
Tekst: nowoczesna STODOŁA