Dom nad jeziorem

TRZY.BE Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Czasami projektujemy też w mniejszej skali, choć niekoniecznie jest to łatwiejsze zadanie. Prezentowany projekt, to wakacyjny domek położony nad jednym z wielkopolskich jezior. Jak to ostatnio często bywa – nieforemna działka i zapisy miejscowego planu nie ułatwiały zadania. Z naszego doświadczenia wynika, że przy projektach o mniejszej powierzchni trzeba się zdecydowanie bardziej natrudzić by zmieścić wszystko co niezbędne przy zachowaniu proporcji, czystości funkcjonalnej i konstrukcyjnej.

Dom nad jeziorem to domek o dość prostym programie – w parterze jest część dzienna – salon i kuchnia z jadalnią, łazienka i pomieszczenie gospodarcze, salon ma wysokość dwóch kondygnacji. Natomiast na piętrze ulokowano dwie niewielkie sypialnie, gabinet oraz drugą łazienkę. Nie ma tu miejsca na żadne zbędne przestrzenie.

Wschodnia elewacja budynku skierowana jest w stronę jeziora, dlatego architekci otworzyli ją dużymi przeszkleniami, by wpuścić jak najwięcej naturalnego światła do wnętrz, a także zapewnić mieszkańcom doskonały widok na otaczającą dom naturę, zmieniającą się przez wszystkie pory roku. Do kuchni i salonu bezpośrednio przylega taras, na którym zmieści się wygodny zestaw wypoczynkowy do wypicia porannej kawy w pełnym słońcu.

Ponieważ dom jest dość prosty a bryła zwarta, zastosowano na elewacji ręcznie formowaną płytkę klinkierową, która nawet najprostsze budynki niesamowicie zdobi, dając bardzo naturalny efekt i sprawiając, że elewacja jest bezproblemowa i właściwie niezniszczalna. Strefę wejścia podkreślono wcięciem w bryłę budynku dającą naturalne zadaszenie, a także grafitowym tynkiem, podbijającym kolor płytki ceglanej.

Więcej ciekawych inspiracji od TRZY.BE Architekci znajdziecie w zakładce na naszej stronie oraz w ich mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.