Dom pod Szczecinem

Klangor Studio

Partnerzy

O inspiracji

Dom pod Szczecinem, który zaprojektowali architekci z Klangor Studio powstanie w malowniczym miejscu, w miejscowości Jęczydół. Inwestor zwrócił się z prośbą o projekt domu na działce otoczonej sosnowym lasem. Dom, który wtopi się w otoczenie, będzie podkreślał walory działki. Dodatkowo da domownikom możliwość koegzystowania z naturą.

Widok na las

W najbardziej podstawowych założeniach inspiracją była wieża obserwacyjna, ambona myśliwska a może nawet budka dla ptaków. Architekci chcieli dać inwestorom możliwość obcowania z widokiem lasu z różnych stron i poziomów. Ponadto pragnęli dopasować lokalizację pomieszczeń zarówno do ekspozycji na światło słoneczne w określonych porach dnia, jak i na konkretne punkty w otoczeniu. Podstawę tej „wieży” stanowi prostopadłościenna bryła parteru. Jej rzut rozdzielono w zdecydowany i klarowny sposób na dwie części — zarówno wejściową i dzienną, stanowiącą główną przestrzeń w domu. Otwarty plan salonu, jadalni i kuchni podbija w pełni przeszklona elewacja, przed którą ustawiono konstrukcję podpierającą strop – okrągłe, zlewające się z rzędami pni sosen, betonowe słupy. Ważne było, aby widok lasu, w tej części domu, docierał do domowników w każdym jej miejscu.

Dwie STODOŁY

Ze stropu nad parterem niczym nowoczesna rzeźba zwisają czarne stalowe schody, prowadzące do strefy prywatnej. Bryła piętra przyjmuje kształt dwóch niemal typowych STODÓŁ, złączonych ze sobą prostopadle. Ich ściany szczytowe wysunięto „w głąb” lasu. Dzięki temu nic nie ogranicza widoku przez przeszkloną elewację — w sypialni rodziców czy wysokie okna — w pokojach przeznaczonych dla dzieci.

Dom pod Szczecinem miał nie „krzyczeć” w przestrzeni, w której architekci mieli przyjemność go zaprojektować. Bryła mimo pozornej złożoności jest bez wątpienia przejawem prostych rozwiązań spełniających zapisy rygorystycznego planu miejscowego, który opisuje zabudowę w dalszym otoczeniu. Postanowiono powiązać kolorystykę elewacji z otaczającymi sosnami. U podstawy pień tych drzew pokryty jest grubą warstwą ciemnej, szarobrązowej kory z wyraźnymi bruzdami – w projekcie ciemne, grafitowe płyty o różnych szerokościach. W części środkowej i górnej korę tych drzew cechuje natomiast intensywny odcień czerwonocynamonowy, a także cienkie, łuszczące się płaty – tu zdecydowano się natomiast na cienkie, modrzewiowe żaluzje, które odcieniem i delikatnością idealnie się z „rymują”.

Lokalizacja: Jęczydół, k. Szczecina
Powierzchnia domu: 339,67 m2
Data projektu: 2022
Data budowy: 2023/2024
Architekci: Mateusz Florczak, Magdalena Cichosz, Kacper Radulski, Przemysław Spyra
Konstrukcja: Pracownia projektowa Samborscy
Instalacje sanitarne: Projekt Białystok Marcin Harasimowicz
Instalacje elektryczne: ZAPProjekt Paweł Garstka S.K.A.