Prefabrykowana chata z obróconym dachem

SNOHETTA SNOHETTA
Partnerzy

O inspiracji

Firma architektoniczna Snøhetta przedstawiła swą prefabrykowaną chatę z obróconym dachem, która zapewnia schronienie nawet w najtrudniejszych warunkach.
Dom o nazwie Gapahuk został zaprojektowany dla firmy Rindalshytter, norweskiego producenta domów wypoczynkowych. Chatę można dopasowywać do różnych lokalizacji i warunków pogodowych.Oryginalny dach opada niżej po jednej ze stron, zapewniając ochronę przed silnym wiatrem. Przekrzywia się natomiast z drugiej strony, by odsłonić piękne widoki i wpuścić do wnętrza więcej słońca.
„Gapahuk jest zaprojektowany tak, by być gotową chatą, którą można dopasować do prawie każdej scenerii. Niezależnie od tego, czy chcemy postawić ją w górach, w lesie, czy na brzegu morza” – informują architekci. „Skupiliśmy się głównie na zaprojektowaniu domku, który jest elastyczny pod względem warunków pogodowych. Istotna była również kwestia przystosowania do różnego terenu i otoczenia.”

Kształt chaty nawiązuje do jej nazwy „gapahuk”. To rodzaj prowizorycznego schronienia, które tworzy się w trudnych warunkach podczas górskiej wspinaczki w Norwegii.
Tradycyjna konstrukcja Gapahuk ma dwie belki ze wspartą na nich poziomą kłodą. Na takiej konstrukcji układa się gałęzie, by stworzyć pochyły dach, pozostawiając jedną stronę schronienia otwartą.
Nachylenia dachu domu firmy Snøhetta są ułożone tak, by można było umieścić na nim panele słoneczne. Dzięki takiemu ustawieniu ten dom prefabrykowany nie będzie wymagał podłączenia do sieci elektrycznej. Wewnątrz dom ma otwarty plan, na którym mieści się salon, kuchnia i przestrzeń jadalni, która ma spore przeszklenia z widokiem na osłonięte zewnętrzne patio i otaczający dom krajobraz.

„Organizacja domu stawia na pierwszym miejscu powierzchnie wspólne” – wyjaśniają architekci. „Przestronny salon i kuchnia, jak również spore tarasy tworzą przestrzenie, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas.” Na ścianie przy betonowym kominie znajduje się czarny kominek. Od zewnątrz powstało tu miejsce do przechowywania różnych rzeczy, np. wioseł, czy kamizelek ratunkowych.
W domu znajduje się jeszcze sypialnia główna, dwie mniejsze sypialnie oraz rodzinna łazienka. Wchodzi się do nich z długiego korytarza z oknem na końcu.

Jeśli interesuje Cię temat domów prefabrykowanych, zajrzyj tutaj.

Lokalizacja: Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf