Dom rodzinny w Polánce

CL3 Tomáš Slavík
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Do budowy domu w Polánce wybrano surowy, pełen szacunku archetypowy kształt domu, który istniał już przed interwencją. Jednak ekspresja domu przybiera w tym projekcie radykalne i surowe kształty. Wybór materiałów i kolorów prowokacyjnie rozwiązano w kontrastowym projekcie – na elewacji widnieje czarny tynk, na dachu czarna blacha falista.

Wnęki z bryły głównej rozwiązano w boazerii właśnie dlatego, że znajdują się one na granicy zewnętrznej i wewnętrznej. Kolor czarny nie wybrano przypadkowo. Ukryto w nim symbolikę „dziury”. Nowy budynek wypełnia lukę po pierwotnym domu, który od kilku lat nie jest zamieszkany. Dom w Polánce wygląda na zamknięty od strony ulicy, ale dzięki dużej przeszklonej powierzchni w pełni otwiera się na ogród. Kolorystykę i materiał wnętrza oparto na fakturze materiału i ekspozycji podstawowej struktury budynku. W całej przestrzeni dominują posadzki z jastrychów cementowych, licowany beton na suficie i białe malowidła na ścianach. Praca z meblami do zabudowy jest również zgodna z tym kolorem, w którym ponownie dominuje kolor biały, uzupełniony charakterystycznymi elementami z litego dębu.

Pod względem układu budynek ponownie nawiązuje do tradycyjnych zasad zabudowy lokalnej. Funkcjonalnie podzielono go na dwie podstawowe jednostki – garaż przejazdowy z poddaszem użytkowym oraz część mieszkalną. Dom w Polánce posadowiono na fundamentach i płycie betonowej. Murowany z cegły silikatowej, z kolei konstrukcja stropu to żelbeton. Dach rozwiązano za pomocą drewnianych wiązarów typu „I”. Zewnętrzna powłoka i dach domu są wystarczająco ocieplone, aby wraz z rozwiązaniem technicznym instalacji sanitarnych i technicznych spełniały energetycznie wymagania dla domu pasywnego. Dom ogrzewa pompa ciepła systemu ziemia-woda – może ona nie tylko grzać zimą, ale biernie chłodzić dom latem. Ponadto w budynku działa sterowana rekuperacja powietrza.

Lokalizacja: Polánka, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt