Dom rodzinny w Pradze

BOYSPLAYNICE
Partnerzy

O inspiracji

Przy wąskiej uliczce w starej części praskiej dzielnicy Jinonice powstał nowoczesny dom rodzinny o powierzchni 318 m2. Niezwykły projekt opracowali architekci z firmy Atelier 111 architekti, a budowę zakończono w 2016 roku.

Wąska uliczka, na której nadal dominuje senny nastrój dzielnicy Jinonice, rozszerza się tworząc maleńki  plac ze studnią. W tym miejscu stał opuszczony dom o dziwnym kształcie, ponieważ przez lata dodawano do niego różne elementy, zatracając zupełnie jego pierwotny charakter. Ogród, który znajduje się na zboczu, również zdominowały dziwne, niewielkie konstrukcje, których stan był na tyle zły, że nie nadawały się one do wykorzystania.Nowy projekt stworzony przez firmę Atelier 111 architekti zachowuje najstarszą część domu, wybudowaną z kamienia i zwróconą w stronę uliczki. Teraz służy ona jako wejście do głównej przestrzeni dziennej urządzonej w części nowej i starej.

Wszystkie powierzchnie mieszkalne, łącznie z sypialniami dziećmi i najwyższym piętrem domu, gdzie urządzono dziecięce królestwo, mają bezpośrednie połączenie z nachylonym, oświetlonym słońcem ogrodem. Przestrzeń ogrodu osłania od strony ulicy masa całego domu, dzięki czemu miejsce to jest bardziej izolowane i spokojne.

Starą i nową część budynku wizualnie połączono jasnym kolorem na ścianach oraz dachówką ceramiczną w kształcie określanym jako „ogon bobra”. Wiek poszczególnych przestrzeni i ścian ujawniają dopiero detale. Cały dom zachowuje nowoczesny, nieco minimalistyczny charakter, ale niepozbawiony jest przytulności i oryginalności.

Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA