„Dom S” o leśnym charakterze w podwarszawskiej miejscowości

exexe studio architektoniczne

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

W jednej z podwarszawskich miejscowości, na działce o charakterze leśnym zaprojektowano dom jednorodzinny, którego układ funkcjonalny, forma i użyte materiały współgrają z otoczeniem.

Budynek wpisano w zastany drzewostan, który w znacznej mierze tworzą brzozy, dęby i sosny, sytuując projektowaną zabudowę tak, aby zapewnić jego zachowanie. Program budynku podzielono zatem na dwie stykające się bryły, ustawione względem siebie z wyraźnym przesunięciem. W ten sposób uzyskano najlepszy kontakt przestrzeni domu z otaczającym go lasem oraz zdefiniowano przestrzeń wokół budynku, tworząc wydzieloną strefę wejścia oraz częściowo osłonięty taras stanowiący bezpośrednie przedłużenie części dziennej.Forma budynku którą tworzą liczne podcięcia i zadaszenia, od frontu zapewnia dyskrecję mieszkańcom. Natomiast otwiera się na las od strony południowej. Rozmyto granice pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, co potęguje kontakt z przyrodą.

Podobnie kształtowano układ wewnętrzny budynku, w oparciu o bogactwo przenikających się przestrzeni o różnych parametrach. Umożliwiając dostosowanie do bieżących potrzeb mieszkańców, w duchu idei Formy Otwartej.

Haptyczny charakter budynku uwydatnia dobór naturalnych materiałów wykończeniowych tj. beton o różnych fakturach (posadzki). Ja również jednolite deskowanie elewacji i dachu w patynie poszarzającej i naprzemiennym układzie desek narastającym horyzontalnymi pasami.

Otwarte dyfuzyjnie przegrody, usprawniona wentylacja (mechaniczna). Dobór energooszczędnych rozwiązań technicznych (izolacje termiczne, posadowienie na płycie) oraz źródło ciepła wykorzystujące energię odnawialną (pompa powietrze-woda), podkreślają ekologiczny charakter domu.

Lokalizacja: Polska