„Dom U” w tureckim mieście Ula

URAStudio İbrahim Özbunar
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Dom U powstał w tureckim mieście Ula, a zaprojektowany został przez architektów URAStudio.

Budynek o powierzchni 160 m² składa się z dwóch betonowych skorup w kształcie litery „U”, które odwrócono, tworząc wiele różnorakich przestrzeni. Większa skorupa mieści główną część dzienną, kuchnię oraz miejsce do pracy, które znajduje się na antresoli. W drugim, mniejszym elemencie powstały dwie identyczne sypialnie z łazienkami.

Centralna przestrzeń, która łączy oba elementy, otwiera się zarówno z przodu, jak i z tyłu domu. Tworzy ona wielofunkcyjny zadaszony dziedziniec, który można w pełni zamknąć przeszkleniami. Większa betonowa część domu wychodzi ponad grunt, nabierając lekkości pomimo sporej masy. Idealnie dopracowane proporcje budynku sprawiają, że całość doskonale dopasowuje się do otoczenia. Tworzy bliskie, pełne wrażliwości relacje między przyrodą a dziełem człowieka.

Projekt bazuje na trzech głównych materiałach, czyli betonie, lokalnie pozyskiwanym kamieniu oraz drewnie dębowym. Rozbity na różne elementy układ budynku naśladuje architektoniczne tradycje budowlane tego regionu, składając jednocześnie ukłon w stronę lokalności i rodzimych wzorców budowlanych tego regionu.

Architekci zadbali o pełen komfort mieszkańców, wykorzystując naturalny przepływ powietrza i łącząc go z nowoczesnym, hybrydowym systemem solarnym, który zasila dom w energię elektryczną. Z kolei woda pochodzi z tradycyjnej studni artezyjskiej.

Cały projekt stanowi współczesne, ale jednocześnie tradycyjne rozwiązanie. Dom reprezentuje holistyczne podejście do architektury, dla której nadrzędnym celem jest stworzenie idealnej przestrzeni życiowej naszych czasów.

Lokalizacja: Ula, Turcja
Tekst: nowoczesna STODOŁA