Dom w Beskidach

exexe studio architektoniczne

Partnerzy

O inspiracji

Na krajobrazowej działce, położonej w Beskidzie żywieckim, zaprojektowano Dom w Beskidach – budynek mieszkalno-rekreacyjny. Pochyłe zbocze działki o ekspozycji wschodniej domyka gęsty las. Bryła budynku wykorzystuje nie tylko walory widokowe lokalizacji, ale także wpisuje się w znaczny spadek terenu i zastaną hipsometrię.

Budynek zaprojektowano w częściowym zagłębieniu terenu (od strony lasu), wraz z murem oporowym wydzielającym podjazd. Kondygnacja parteru z garażem stanowią część budynku wkopaną w teren. Zadaszone schody zewnętrzne, wcinające się w bryłę budynku, prowadzą z placu wejściowego na pierwsze piętro, gdzie umieszczono część dzienną otwierającą się widokowo szerokimi przeszkleniami na każdą stronę działki. W ten sposób powstał odwrócony układ funkcjonalny budynku, z częścią dzienną i wejściem głównym na piętrze, a nocną na parterze.

Podział na kondygnacje uwidoczniono w bryle budynku materiałowo oraz konstrukcyjnie. Parter, z uwagi na bezpośredni styk z terenem zaprojektowano z żelbetu i wykończono betonem architektonicznym. Powstała w ten sposób solidna baza budynku o charakterze wysokiej podmurówki mieszcząca część nocną z wyjściem na ogród i garaż, stanowi motyw zaczerpnięty z górskiej architektury. Piętro, usytuowane całkowicie nad otaczającym terenem sanowi lekką konstrukcję drewnianą, przekrytą dachem jednospadowym.

Deskowanie elewacji podzielono na dwa pasy: gęstszy obiegający całą kondygnację oraz szczyty kryte szerszą deską. Pokrycie dachu oraz kolorystykę elewacji utrzymano w tej samej tonacji grafitu. Charakter poddasza części dziennej uwidoczniono we wnętrzu, tworząc pomieszczenia o zmiennej wysokości. Kondygnacja ta posiada podcięcia w formie dwóch loggi – wejściowej i tarasowej, przechodzącej w balkon.

Więcej projektów exexe studio znajdą Państwo w zakładce pracowni oraz na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.