nowoczesna STODOŁA

  Dom w domu pracowni Messner Architects

  Kategorie: Renowacje

  O inspiracji

  Znajdujemy się na pięknym historycznym starym mieście Lana w domu rodzinnym Państwa Eggerów. Na zachodzie trzypiętrowy dom stoi naprzeciwko małego rynku miejskiego, który jest uroczo otoczony ze wszystkich stron świadectwami historii. Właściwie to w 1908 roku sam Wassily Kandinsky podczas pobytu w Lana oddał hołd temu placowi na obrazie, który również przedstawia ten budynek.

  Dziś artysta Hannes Egger, jego żona Birgit i ich córka Maya nazywają ten dom swoim domem. Pierwsze i drugie piętro zrekonstruowano i przystosowano do zamieszkania około dekadę temu poprzez „dom w domu”, konstrukcję wewnętrzną. Teraz w nowym projekcie parter, pierwotnie wykorzystywany jako warsztat, odzyskano i zamieniono na pracownię dla naszego klienta.

  Dom rodzinny Eggerów, położony jest w samym sercu Lana, przy Am Gries 20/A, wychodzi na mały plac ze skromną fasadą z dziurkowanymi oknami, dwuspadowym dachem i łukową bramą wjazdową. Natomiast elewacja wschodnia, wychodząca na ogród, ma przytulny wygląd z drewnianymi schodami i balkonem.

  Podłogę w pracowni odwodniono, ocieplono i wyposażono w ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak na wyższych kondygnacjach domu, również tutaj wnętrze przegród zewnętrznych stanowi wentylowana konstrukcja szkieletowa z drewna. Moduł centralny z wewnętrznym dokiem łazienkowym w istniejącej ramie od strony północnej. Z pozostałych trzech stron moduł jest dostępny jako przestrzeń magazynowa z szufladami, półkami, szafami i archiwum walk-in.

  Lokalizacja: Lana, Włochy
  Tekst: nowoczesna STODOŁA