Dom w formie szopy połączonej ze szklarnią

ARSI IKÄHEIMONEN
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Ville Hara i projektantka Linda Bergroth połączyli siły, by zaprojektować domki, które dla ułatwienia nazwano ogrodowymi szopami. Łączą one bowiem pod jednym dachem cechy szopy do przechowywania oraz szklarni. Seria takich domków-szklarni została stworzona dla fińskiego sklepu Kekkilä, działającego w branży dom i ogród. Zastosowania mogą być różnorakie.Przeszklone szopy tworzone są z wzmacnianego szkła o wyższej odporności i fińskiego drewna sosnowego, które wykorzystywane jest do konstrukcji stromego dachu, przygotowanego na duży opad śniegu. Domki Kekkilä sprzedawane są jako zestawy, które można łatwo złożyć samodzielnie. Można wybierać między czterema różnymi wymiarami i konfiguracjami.

Cztery różne szklarnie-szopy, które można dopasować do różnych marzeń i typów ogrodów, powstają na bazie różnych modułów. Jeden z nich, Garden Shed Rest, wyposażony jest np. w  pergolę, która znajduje się między częścią drewnianą a szklaną. Jak mówi Ville Hara, to projekt idealny dla tych, którzy chcą oderwać się od ciężkiej pracy w ogrodzie i odpocząć z filiżanką herbaty w osłoniętym, pięknym i przytulnym miejscu.

Prototyp domku, który został zaprezentowany przez twórców,  to domek stworzony na potrzeby samej projektantki Lindy Bergroth, która chciała stworzyć u siebie ogrodowe studio. nowoczesna STODOŁA służy też jako dodatkowa sypialnia w lecie, a wykończony został podłogami z twardego drewna. Na dachu umieszczono małe panele słoneczne, które zapewniają całą potrzebną energię elektryczną.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ARSI IKÄHEIMONEN